Реклама / Ads
12| 8968 |04.01.2013 АКТУАЛНО

Какво става в Македония?

.
Източник: Дойче Веле
Страхът се е настанил трайно в Македония. Авторитарните методи на управляващите хвърлят страната в дълбока политическа криза. В същото време народът изнемогва, терзан от бедност и безработица. Какво става в тази страна?
 

На 24 декември 2012 година Македония се сбогува с демокрацията. На този ден полицията използва сила срещу журналисти и депутати от опозицията, събрали се пред парламента, за да протестират срещу новия бюджет на страната, приет само с гласовете на мнозинството в една напълно незаконна процедура, се казва в анализ за актуалната политическа и икономическа ситуация в Македония. Автор на документа е скопският Институт за социална демокрация "Прогрес".

Гласуването на бюджета за 2013 година беше съпроводено от масови протести на опозицията, както и от контрапротести, организирани от правителството. Разгневени представители на опозицията разкъсаха полицейските кордони около парламента в опит да проникнат в сградата, но специалните полицейски части ги спряха брутално, припомнят от "Прогрес".

Краят на демокрацията

След изборната победа през 2011-та, постигната включително и чрез сплашване на избирателите, правителството на премиера Никола Груевски започна да управлява страната все по-авторитарно, се казва по-нататък в анализа. Политически опоненти бяха арестувани, а основните опозиционни издания бяха закрити. Докато критичните гласове бяха заглушавани, големите медии, публичната администрация, съдебната власт и огромни части от гражданското общество бяха поставени под контрола на управляващата национално-консервативна партия ВМРО-ДПМНЕ.

Правителството постоянно тегли нови заеми, а откакто финансовото министерство спря да публикува редовни финансови отчети, вече не е ясно на колко възлизат публичните задължения на страната. Управляващите харчат огромни суми за популистки прояви и обслужване на клиентелистки интереси. Един от красноречивите примери в това отношение е оспорваният проект "Скопие 2014". Освен това през 2012-та управляващите стартираха невиждана медийна кампания срещу опозицията, твърдят от скопския Институт за социална демокрация.

Същевременно социално-икономическата ситуация в Македония се влошава все повече. Безработицата надвишава 30%, делът на хората, живеещи в абсолютна бедност, става все по-голям, етническият мир е много крехък, в цялата страна цари страх. Всичките 42 законодателни инициативи на опозицията бяха отхвърлени. Същото важи и за над 500-те предложения за поправки в бюджета, направени от основната опозиционна партия СДСМ, която се противопоставя на плана за теглене на нов кредит от Световната банка в размер на 250 милиона евро. Вместо нов кредит, опозицията предлага план за икономии, предвиждащ рязко съкращаване на разходите. Ако този план бъде изпълнен, Македония няма да има нужда от нови кредити, твърдят от опозицията.

Вълна от протести залива страната

Институтът "Прогрес" обвинява македонското правителство в липса на воля за компромиси, в умишлено нарушаване на демократичните достижения, в нарушаване на конституцията и използване на брутална сила за налагането на новия държавен бюджет. Опозицията организира ежедневно демонстрации и призовава хората да използват и други форми на протест - гражданско неподчинение, например. Опозиционните партии предупреждават, че докато управляващите се държат така, сякаш нищо не се е случило, политическата криза в страната ще се задълбочава все повече.

Анализът на "Прогрес" отправя остра критика и към международната общност, която продължава да насърчава евроатлантическата интеграция на Македония, игнорирайки напълно упадъка на демокрацията в тази страна. Единствено с подкрепата на международната общност и с участието на основните албански партии може да се стигне до провеждането на демократични, честни и свободни избори, които да сложат край на кризата в страната. Ако обаче и следващите избори протекат като последните - със сплашване на избирателите и масово купуване на гласове, опозицията ще ги бойкотира, а кризата в Македония ще се задълбочи, се казва още в анализа на скопския Институт за социална демокрация "Прогрес".

Е. Лилов
Дойче Веле
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 7188 |07.12.2012 Защо македонците стават българи . 4| 10522 |23.10.2012 В Неврокопско не стават непочтителни и неграмотни неща като в Кърджали . 1| 7216 |20.09.2012 За какво са им всъщност? . 18| 8269 |20.08.2012 Какво става с Асандж?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads