В Световния ден на свободата на словото България остава на 111 място
Прави са управляващите - трите първи места да са съответно:
Първо място в дъното на класацията по свобода на словото в ЕС;
Първо място в дъното на класацията по свобода на словото на Балканите;
Първо място в дъното на класацията по промяна на медийната среда.
Ето защо няма, нито инициативи в този ден, нито някой ще коментира свободата на словото. Да чухте някой да поздрави медиите в страната за позицията им, за отстояване на принципите им, за разкритите злоупотреби? А някой да спомена за репресии срещу журналисти, за побои, за палежи, за заливане с киселина, за сплашвания, за безкрайни ревизии и проверки до девето коляно?
Колко пъти КПКОНПИ или Прокуратурата се самосезираха по медийни публикации? Ако нямало сигнал не можели. Председателят на парламентарната комисията за конфликт на интереси и парламентарна етика се обясни и той, че те не предприемали нищо, защото видите ли, нямало сигнали. И министърът на земеделието Румен Порожанов каза, че не били проверявали къщите за гости защото нямало сигнал. Никой не може да обясни защо журналистически материал с ясно посочени факти, документи и доказателстве не се приема за "сигнал".
Жалко, че няма класация за брой заведени дела, привиквания на разпити и обяснения и какви ли не други репресии срещу журналисти заради публикации. Не се проверява по същество съдържанието, а от къде е информацията. Често сигналите са само повод да се откаже официално от институциите да се занимават със случаите.
Тук изобщо не си правим труда да споменаваме липсата на какъвто и да било отговор или отказите да бъде получена информация по Закона за достъп до обществена информация. По този показател може би ще добавим още няколко първи места на дъното.
И все пак, понеже е празник, да кажем и как се чества по света поне. Световният ден на свободата на печата е обявен от Общото събрание на ООН преди 26 години, през 1993 г.
От Асоциацията на европейските журналисти в България съобщават, че отбелязва Деня на свободното слово с анкета към журналистите свързана с желанието и възможностите им за допълнително обучение, както и с подкрепа на кампания за повишаване на медийната грамотност, за борба с фалшивите новини и дезинформацията.
Световният ден на свободата на словото се отбелязва традиционно по света от много международни организации. ЮНЕСКО я използва като повод за информиране на гражданите за нарушения на свободата на медиите. Използва се за да се напомни, че в десетки страни по света медиите са цензурирани, глобявани, спирани или закривани, а репортери, редактори и издатели са тормозени, атакувани, задържани и дори убивани. Това е дата за насърчаване и развитие на инициативи в полза на свободата на пресата и за оценка на състоянието на свободата на печата в световен мащаб.
Този ден се отбелязва и за да се насърчат основните принципи на свободата на словото и свободата на медиите по света. Друга причина е, за да се защитят медиите от нападения срещу тяхната независимост и за да се отдаде почит към журналистите, загубили живота си при упражняване на професията.
Антонио Гутереш, генерален секретар на ООН казва, че никоя демокрация не е пълна без достъп до прозрачна и надеждна информация. Тя е крайъгълният камък за изграждане на справедливи и безпристрастни институции, които държат на отговорността на лидерите и говорят за истина пред властта.
Моля, подкрепете ни.