Не вярвайте на Иван Гешев, че прокуратурата не отговаря за арестите, Конституцията казва обратното
Разказите им за случващото в зандана може да се сравни със средновековна инквизиция-липса на въздух, светлина, медицинска помощ, течащи одходни води от тавана, падащи парчета мазилка, мизерия. Думите на Иванчева и Петрова бяха потвърдени от екип на омбудсмана Мая Манолова, който посети килиите на двете жени и на други задържани, след което показа снимки като доказателство, че в арестите, където лежат хора без доказани присъди, е самият ад. „В крайна сметка това не е Шератон“, каза цинично Гешев на 9 декември по НТВ, чиито стремления за поста главен прокурор могат да бъдат разгадани във всичките му действия.
Странно е, че юрист от толкова висока позиция в държавното обвинение, се опитва да ни будалка здраво за това, че прокуратурата не отговаря за арестите и затворите. „За това може да има различни обяснения-или самият Гешев не е в час с материята, или ни прави на будали“, коментираха пред медията ни юристи.
Ето какво се казва в чл. 127 в Конституцията: „Прокуратурата следи за спазване на законността, като упражнява надзор при изпълнение на наказанията и други принудителни мерки“. Отваряме Закона за съдебната власт, където в чл. 146, ал. 1 разбираме, че прокуратурата, изпълнявайки надзор за законност, може без предупреждение да посещава местата за задържане, да проверява документацията на арестите и затворите, да разговаря със задържаните, както и да разглежда и да се произнася относно сигнали и жалби на хората, които изтърпяват някакъв вид наказание. В точка 4 от същия член 146 на Закона за съдебната власт изрично се казва, че прокуратурата може да дава нареждания на администрацията на местата за лишаване от свобода. Нещо повече-държавното обвинение дава писмени разпореждания за отстраняване на констатирани нарушения и спира изпълнението на незаконосъобразни писмени заповеди.
За да се прави всичко това във ВКП от години действа специализиран сектор. Отделно във всяка окръжна прокуратурата е определен поне по един прокурор, който отговаря за случващото се в арестите и затворите. Според правилата, въпросните обвинители са задължени периодично да посещават тези места и да следят за нарушения за закона. Опитите на Десислава Иванчева и Биляна Петрова да се свържат и да разговарят с прокурор, докато са били в ареста, обаче удрят на камък. Любопитното е, че администрацията на ареста старателно е крила от тях името на обвинителя, който уж би трябвало да следи за техните проблеми.
След като гръмна скандала за безобразните условия в арестите, на 4 декември м. г. правосъдният министър Цецка Цачева насрочи среща с главния прокурор Сотир Цацаров и шефа на МВР Младен Маринов. Тя бе старателно анонсирана от ведомството на Цачева. В деня, когато трябваше да се проведе, стана ясно, че Цацаров и Маринов имат неотложни ангажименти, заради което сгледата се провали. До този момент не са направени и грам усилия от страна на правосъдното ведомство да се разрешат проблемите в местата за лишаване от свобода. До ден днешен и среща няма. В същото време страната ни е осъден да плаща милиони заради нечовешките условия, в които се държат арестанти и затворници.
Иван Гешев
Моля, подкрепете ни.