Навършва се 1 година от трагедията в Хитрино
Сигналът за инцидента е подаден в 05.37 часа. Взривната вълна засегна инфраструктурата и повече от 300 домакинства в селото – част от къщите в населеното място бяха сринати до основи, а на други бяха нанесени сериозни щети. Хитрино получи помощ от държавата, ЕС и дарения в общ размер на близо 33 млн. лв. за възстановяване, което продължава и днес. Усвоените до момента средства са близо 7,3 млн. лв. От общо 24-те къщи, които трябваше да бъдат възстановени в селото, 11 са дарение от Камарата на строителите. Десет от тях са готови, а строежът на едната закъснява заради проблем със собствеността на имота.
Останалите 13 се изграждат със средства от социални фонд в размер на 5 млн. лв., които държавата отпусна за населеното място. Напълно ремонтирани са покривите на над 60 къщи в селото. По още 30-40 се работи и предстои да се сключат договори за поправката на други покриви, които са били най-малко засегнати от взрива. Разследването на инцидента установи, че причината за дерайлирането на влака е несъобразена скорост и на двамата машинисти - Димитър Михнев и Радослав Петков, бяха повдигнати обвинения за непредпазливост.
Според обвинението композицията е навлязла в гарата в Хитрино със скорост от 78 км/ч, вместо с допустимите - 40 км/час. Според прокуратурата при наредено влизане в гара Хитрино локомотивният машинист Димитър Михнев не е изпълнил незабавно, точно и безусловно указанията на сигнала на предупредителния семафор, а вторият локомотивен машинист Радослав Петков не предприел действия за незабавно спиране на влака, след като Михнев не показал с действия, че управлява безопасно влака.
В резултат на допуснатите нарушения от двамата машинисти е последвало дерайлиране на влака и повреждане на вагон-цистерни от състава на композицията, изтичане на превозван газ пропилен и последвал взрив. Съдебният процес срещу локомотивните е насрочено за 15 януари 2018 г.
Моля, подкрепете ни.