Отбелязваме 72 години от спасяването на българските евреи
Днес от 10 часа до църквата „Св. София” ще се проведе Ритуал в чест на Спасителите на българските евреи и в памет на депортираните от хитлеристка Германия евреи от Вардарска Македония и Беломорието.
Основна роля изиграват пловдивският митрополит Кирил, по-късно български патриарх, и софийският екзарх Стефан, както и заместник-председателят на 25-ото Народно събрание Димитър Пешев. Намесата на обществеността също се оказва решаваща.
11 343 евреи от Тракия, Македония и Пирот обаче са изпратени в лагерите на смъртта в изпълнение на споразумението с нацистка Германия.