400 000 българи в ада на нощния труд
"Успяхме да обърнем вниманието на обществеността за този проблем", заяви президентът на синдиката Димитър Манолов.
25 стотинки на час струва нощният труд. Няма и регламент за неговото полагане, подчерта той. След разговор с премиера и финансовия министър му било обяснено, че ще е нужен допълнителен финансов ресурс, за да се реши проблемът в МВР и Министерство на отбраната.
"Особено остро стои въпросът в системата на МВР", каза Димитър Манолов. Доскоро там не се е заплашвал изобщо нощният труд.
Синдикатът иска обаче коренна промяна в посока заплащането на нощния труд и за неговото полагане у нас. Над 400 000 души у нас полагат нощен труд. Още през 2006 г. е определен размерът на заплащане на нощен труд от 25 стотинки.
КТ "Подкрепа" е категорична, че нощният труд е вреден за здравето. СЗО препоръчва той да бъде ограничен , там където е възможно. Според изследване полагащите нощен труд остаряват с 6 години и половина по-рано от другите.
Друго изследване е направено сред 75 000 медицински сестри. То показва, че една от десет ще умре преждевременно. Над 80% от полагащите нощен труд получават до 1000 лева. Освен това те ползват лични финанси за транспорт за работа.
"Подкрепа" иска нощният труд да се заплаща не по-малко от 2,55 лева на час. Освен това нощен труд трябва да се полага само при крайна необходимост, според синдиката.
Моля, подкрепете ни.