Смъртоносната Ебола ни дебне на един полет разстояние?
Страховете идват на фона на тревожната ситуация в Сиера Леоне, Гвинея и Либерия, където 728 души са починали от февруари насам от вируса, а над 1300 са се заразили според официалните данни. Броят на потенциално заразените обаче е почти непроследим, тъй като заразата се разнася предимно в отдалечени селски райони, между население с ниска здравна култура и със специфични традиции. Откриването и преглеждането на всички, които са имали контакт с болните, е почти неизпълнима задача. Друга трудност е това, че еболата първоначално може да бъде объркана с много други болести като малария, тиф и др.
Вирусът на ебола е сред най-коварните в света, болестта е силно заразна, а развитието й е изключително бързо и смъртоносно в до 90 % от случаите. Инкубационният период е между 2 и 21 дни. Първите симптоми са грипоподобни - главоболие, температура, диария и повръщане. По тях болестта лесно може да бъде объркана с други подобни зарази - малария, тиф, чума. След заразяването коварният вирус поразява имунната система, а нанесените щети водят до увреждане на кръвоносните съдове. Така в крайна сметка може да се стигне до разкъсване на кръвоносни съдове, вътрешни и външни кръвоизливи и органна недостатъчност, която да доведе до смърт. Сред най-страшните гледки могат да са кървене от очите, венците и ушите.
Лекуването на вируса е не по-малко предизвикателство дори за най-добрите специалисти, посветили живота си на изследвания на болестта. Въпреки постоянните разработки за ваксини и лекарства против ебола, досега няма одобрен лек или ваксина срещу болестта. Така единственото, което остава на лекарите е, да извършват поддържащо лечение. Сред най-популярните практики е рехидратирането и инжектирането на пациентите с препарати, богати на електролити, които да се борят с обезводняването от треската и диарията. За излекуването се разчита имунната система да се пребори сама с вируса. Така излекуваните практически са късметлии с по-здрава имунна система. Но лекарите уточняват, че колкото по-рано бъде хванат вируса и започне лечението, толкова по-големи са шансовете за оцеляване.
Организацията „Лекари без граници" междувременно предупреди, че смъртоносният вирус може да стигне Европа. В събота на извънредна среща на трите западно-африкански страни, най-тежко засегнати от смъртоносната епидемия – Сиера Леоне, Гвинея и Либерия, взеха решение да изолират епицентъра на епидемиологичния взрив в Западна Африка с полиция и войска. Макар че „Лекари без граници" вдигнаха тревога, че вирусът е на един полет разстояние от развитите държави, Световната здравна организация не препоръчва ограничаване на пътуванията или затваряне на границите.
Моля, подкрепете ни.