Кремъл следи 60 руски мафиоти в България
В списъка са и двама от обвиняемите по делото „Октопод”. Имената им се свързват с доставки на оръжие за Грузия през 2008 г. Руските служби отбелязвали със специален знак тези, които са въоръжавали Тбилиси по време на конфликта с Москва.
В Аналитичния доклад на Центъра за анализ на световната търговия с оръжие, се посочва, че през 2008-2009 г. български фирми са доставили на Грузия 12 единици 122-мм оръдия от полевата артилерия Д-20, а също 12 единици 122-мм РСЗО RM-70, голяма партида стрелково оръжие и боеприпаси - около 50 хиляди автомата АКС-74, около хиляда гранатомета РПГ-7 и почти 20 хиляди 40-мм гранати към тях, а също така около 15 хиляди 5,56-мм щурмови пушки. Част от тези РПГ-та са били доставени от фирма на единия от „Октопода”. Другият обвиняем по онова време е съдействал същата да получи разрешение за търговия от Междуведомствената комисия за експортен контрол на оръжия към Министерството на икономиката. Параф имало и от ДАНС. Тогава шеф е Петко Сертов, а негов съветник – Алексей Петров.
Руският посланик в София Анатолий Потапов на среща с премиера Сергей Станишев дипломатично подсказал, че Москва е силно раздразнена от оръжейните сделки зад гърба й. Самият Владимир Путин при посещението на Станишев в Русия не скрил разочарованието си от толерирането на оръжейния трафик към кавказката страна.
В доклада на руските служби бли описани също срещи на български бизнесмени с руски мафиотски босове във Виена, Париж, Рим и други европейски градове. Някои от тях били засечени и заснети по време на пищни обяди и вечери в присъствието на елитни проститутки. Фотоархивът съдържал и кадри от купони на яхти в Ница и Монако.
Руснаци държат 30 на сто от „сенчестия бизнес” у нас
По данни на московските служби около 30 на сто от „сенчестия бизнес” в България е под контрола на руски бизнесмени. Миналата година български и руски полицаи разкрили канал за „пране на пари”, ръководен от мафиотска структура в Санкт Петербург. Тя действала с посредничеството на българските фирми „Оптима-Ка” и AS TAVID. Чрез фиктивни документи и преводи парите минавали през банки в Кипър, Хонконг и ОАЕ. „Изпраните” били около 1 млрд евро за една година.
Анализът посочва, че руски мафиотски структури в последно време са се прехвърлила от САЩ, Канада, Германия, Франция, Израел и Швейцария към Балканите.
В България руските бандити въртят преди всичко бизнес с недвижими имоти, финансови сделки, инвестиции и пр. Под това прикритие обаче действат канали за наркотици, крадени автомобили, проституция и „мокри поръчки”. Такава група била тази на арменеца Артур, разкрита от българското МВР още преди години.
Според Европол руската мафия в България се е легализирала почти изцяло. Поддържа връзки в политическите и бизнес средите.
Калина е първопроходчикът на руската престъпност у нас
Още в началото на 90-те години руската мафия хвърля око на България. По онова време се провежда важна среща на руските босове в Париж, където се разпределят сферите на влияние. В България е изпратен 26-годишният тогава Виктор Никифоров с прякор Калина. Той е син на известния композитор Вячеслав Никифоров и любимец на Япончик. Вячеслав бил известен със своята интелигентност и хитрост, също и с пищните купони, които организирал в софийски заведения и хотели. Тук той координирал действията на руските с украинските, арменските и грузинските кланове. И у нас, както и в Русия, той бил топло приет и в артистичните кръгове – черпел на воля, помагал с пари, правел скъпи подаръци. Дори завъртял любовни афери с две от най-известните ни театрални и филмови звезди. Създал солидни връзки в българската администрация и посещавал София дори в качеството си на член на официални делегации.
Николай Иванов
Моля, подкрепете ни.