Олигарси притискат Спас Русев за дългове по аферата „Виваком”
Замесиха в тях ВТБ, българския премиер Борисов, братята Велчеви и пр. Последвала реакция, според наши източници от Москва, на самия руски президент Владимир Путин, който разпоредил нещата да бъдат уредени в кратки срокове, защото нямало да позволи някой да хвърля петно върху Русия. Това била и причината вице.-президентът на руската банка Юрий Соловьов да долети спешно в София с частен самолет и да търси среща с премиера Борисов.
Далите щедрия заем на Спас Русев бизнесмени обаче вече настойчиво си искали парите. Договорката била нарушена и те търпели загуби: дали милиони чрез посредничеството и гаранциите на виден политик, а сега никой не им връщал дължимото. Сроковете не само изтекли отдавна, но и никой не им гарантирал, че сделката въобще ще завърши в полза на Русев и компания. Ако това не се случи, което е все по-вероятно, те ще загубят част от парите си. По-тежкият вариант е да загубят голяма част от дадените милиони, смятат запознати.
Спас Русев нашумя в последно време с няколко гръмки „сделки”. Първо се изхвърли, че купува Виваком-БТК. След това придоби ФК „Левски”. Оказа се обаче, че сделката за най-големия мобилен оператор е обвита в съмнения за закононарушения и зацикли на етап „съдебно решение”. Оказа се също, че бизнесменът въобще не притежава милиони, а е договорил с ВТБ банката да кредитира схемата. Такава практика не съществува никъде по света и това предизвика огромен скандал, чиито последици тепърва ще наблюдаваме. За инвестиционни нужби около аферата пък взел пари от други бизнесмени чрез политическо застъпничество.
Акциите на „отбора на народа” пък му бяха прехвърлени безвъзмездно от доскорошните собственици, един от които е дясната ръка на Делян Пеевски адв. Александър Ангелов. Актът предизвика съмнения и недоволство, че всъщност цялата далавера е дело на олигарха от ДПС Пеевски. Все повече са съмненията, че Пеевски участва и в непрозрачната сделка по придобиването на Виваком.
Дали съмненията са истина или не може да покаже разследване на прокуратурата, ДАНС или финансовите органи. Когато става въпрос за една от най-големите фирми в страната, каквато е Виваком, това е задължително. Кой знае защо обаче, не се предприемат никакви стъпки в тази посока.
Моля, подкрепете ни.