Емил Соколов за Фрог: Статуквото създава ”патерици”, за да разпилее гражданската енергия
Как ще се отразят битките за реденето на листи между ПП и ДБ, на които станахме свидетели, на избирателната активност?
Не мисля, че това ще повлияе на избирателната активност. За съжаление за пореден път ставаме свидетели на това как отлични професионалисти и хора с кауза могат да станат жертва на собствените си амбиции и да компрометират всичко, за което са се борили. Консенсусът е нещо, което изобщо липсва от българската политика, но е особено важно за функционирането на всяка организация, включително и партиите.
Как ще се отрази на избирателната активност огласяването на санкциите по Закона „Магнитски“, касаещи лица, които са свързани с ГЕРБ? Възможно ли е тази информация да подтикне повече хора да отидат да гласуват?
Санкциите показват едно – партия ГЕРБ в лицето на Владислав Горанов и с благословията на Бойко Борисов е ощетила българските граждани. Тук вече зависи от гражданите как ще реагират на тази информация. Ако са съгласни политиците да извършват злоупотреби и това да няма никакви последствия, могат да си останат вкъщи. Ако не са съгласни, препоръчително е да го покажат като отидат и гласуват. Няма друг начин, когато прокуратурата отказва да си свърши работата.
Какъв знак е това, че Ива Митева и Любомир Каримански от ИТН правят нов политически проект?
Знак е, че ИТН окончателно се разпадна и статуквото търси да създаде патерици, за да разпилее гражданската енергия. Силно се съмнявам проектът им да постигне някакви по-сериозни резултати, но в България политическия инженеринг е много креативен и ще бъде интересно да видим какво ще измисли този път.
Какво означава, че преди изборите стари партии като Левицата и НДСВ са „изтупани от нафталина“ и влизат в битка? Сред тях е ИТН, които според последното социологическо проучване са на ръба да влязат в НС с 3.9%.
ИТН няма да влязат в следващия парламент. Шанс имат, ако избирателната активност е около 35%. Ако е над 40%, ИТН ще останат извън парламента. Създаването на толкова много партии със сходен профил, цели всякак да обърка избирателя, дори и технически. Отново ще имаме избори с 30 партии със сходни имена. Гласовете на партиите, които не влязат в парламента, се разпределят. Както казах, пилее се енергия.
Валиден аргумент ли е, че ЦИК реши да улесни своите членове на секционните избирателни комисии да има една обща колона, в която се сумира вота от гласуването с хартия и на машина. Какви предпоставки създава това?
Това създава предпоставки за злоупотреби, тъй като прави машинното гласуване непроследимо. В последните дни се заговори за отмяна на това решение, което ще е най-разумно. Да се създават предпоставки за съмнение в честността на изборите само ще навреди на активността, а това е недопустимо.
Емил Соколов е д-р по „Модерна британска история“ от престижния университет „University of Exeter“ във Великобритания, политически анализатор, кандидат за народен представител за 48-то Народно събрание от партия Продължаваме промяната от втория Многомандатен избирателен район – гр. Бургас.
Интервю на Ирина Тодорова
Моля, подкрепете ни.