Ще се сети ли държавата за гораните в Косово - те са българи!
Ана Кочева
Шест звезди ще има върху знамето на Косово и всяка от тях ще сочи една от етническите групи, които живеят там - горани, албанци, сърби, цигани, турци и бошняци. Гораните всъщност са българи-мюсюлмани.
Географската област Гора е разположена между планините Шар, Враца, Кораб и Коритник. Тя е влизала в границите на Първото и Второто дунавско царство. След четиринайсети век остава извън пределите на България, а българите в областта са ислямизирани. Процесът на приемане на мюсюлманството започва през ХVI век. Точно това вероизповедание е една от причините при очертаване на държавните граници през по-миналия и миналия век това население да остане извън България, по-късно и извън Македония.
19 села са в Косово, 9 - в Албания и 2 - в РМакедония. Поради особената географска затвореност между планините населението на Гора, независимо от това, в коя държава живее, образува усамотена демографско-етнографска цялост. Най-известните села са Брод, Бачка, Вранища, Глобочица, Диканце, Драгаш, Зли поток, Крушево, Любища, Рапче и др.
По сведения на Васил Кънчов в края на ХIХ век в 40 села от областта се е говорел български език. В годините на Първата световна война тя е била посетена от видни български учени като Йордан Иванов, Стефан Младенов, Михаил Арнаудов, Атанас Иширков, Беньо Цонев, Любомир Милетич, Димитър Геджанов и други.
Всички те пишат за "задшарската българска покрайнина", където се говори български диалект. За българския език на гораните пишат още френският учен Пукевил, немският Густав Вайганд и руският изследовател Селищев, които са едни от най-големите лингвисти на своето време.
Даже някои сръбски учени с половин уста признават типичните български особености в езика на гораните, но предпочитат да ги обясняват с гурбетчийството на мъжете в България. Плоско, като се има предвид, че по-скоро жените са пазителките на родния език.
След Първата световна война връзките на гораните с България са прекъснати, а след Втората никой у нас не благоволява да се сети за тях. За сърбите тези българи бяха югославяни, а сега в духа на крайния сръбски шовинизъм ги обявяват направо за сърби.
Никой не пита самите горани, защото те дефинират езика си като "нашински" и са категорични, че най-добре се разбират с българите. Въпреки че нямат български училища и учат в сръбски, те не се признават за сърби или македонци, а се наричат горани или горанци. Езикът им запазва най-важните и характерни общобългарски граматични, речникови и звукови особености. Диалектът общо взето е единен за всички села. Говорът на Гора е от типа на крайните югозападни български говори, разположени по линията Струга - Охрид - Гостивар - Тетово, но има и отделни форми на централните а-говори, с които се намира в непосредствена териториална близост. Българска е и фолклорната основа на говора, а в редица песни се пее за "бугари", които са "глава дигнале" и за "бела София", както и за "Йа не ти идем во Турско/не знаем турски да зборим". В Сборника "Народната песна на Гораните" от 2001 г. дори най-беглият поглед върху песните дава съвсем ясна представа какво е народностното съзнание на гораните. (Освен това много показателен е и още един факт - песните издават съществуването на фонема Ъ, която е последователно скривана и прогонвана от сръбската и македонската лингвистика като белег за българщина.)
Най-големият празник на гораните (мюсюлмани) е християнският Гергьовден (Гйургйев ден), който се празнува три дни. Тук наричат баницата със сирене витканица, а зелника - зеляник.
В село Брод има хора, които вече са подали молби за българско гражданство. Може и да го получат. Проблемът обаче не се състои в това, а във факта, че държавата ни (за кой ли път) се прави, че "такова животно нема" - сега и по отношение на българите в Косово.
Да им се чудиш на българите, останали вън от държавните ни граници, как все още питаят безгранична любов към майката Родината! Всъщност и при тях, може би, без да го осъзнават, работи принципът "Обичам родината, не и държавата!" Поне докато тя не се събуди и не започне да отстоява българските интереси и в континуума, и навсякъде по света, къде се говори български език. А тези места не са никак малко!
Моля, подкрепете ни.