Нинова: ГЕРБ предава националния интерес срещу визи
Проф. Гечев подчерта, че според това споразумение американските корпорации ще могат да съдят европейските правителства, но не и обратното. „Става въпрос за милиарди евро компенсации за засегнати глобални корпорации”, коментира зам.-председателят на ПГ на левицата.
Гроф. Гечев заяви, че със СЕТА се улеснява вносът на генномодифицирани храни, в чието производство САЩ имат водеща роля. „Това ще има два пагубни ефекта за България и Европа – масови фалити на евроепйски фирми от селскостопанската и хранителната индустрия; допуска се огромен риск за здравето на хората при консумацията на генномодифицирани храни. Недипустимо висок е рискът и за дисбаланс на природната среда”, заяви проф. Румен Гечев.
„От ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ искаме да бъде изготвен пълен анализ и оценка на въздействието и очакваните последствия върху българската икономика и граждани от подписването на това споразумение”. Това заяви от парламентарната трибуна медийният секретар на ПГ на левицата Жельо Бойчев. Той подчерта, че този анализ трябва да включва и преките и косвените последици от него. Той обясни, че големите въпроси са докъде стигат правомощията и задълженията на ЕС и на националните държави. „Не става ясно как и кои услуги ще подлежат на пълна либерализация. Трябва ясно да са записани и ангажиментите, уреждащи и търговските спорове и обществените услуги, както и защитата на националните производители и ясно гарантиране на социалните и трудовите права”, заяви Бойчев. Той бе категоричен, че правителството трябва да се противопостави навременно прилагане на това спорезумение и то да влиза в сила само, ако се ратифицира от всички държави членки.
„Българската икономика по всички данни е най-слабата в ЕС по всички показатели и не може да се подкрепят споразумения за свободна търговия, които ще доведат до допълнително разрушаване на вътрешния пазар и ще доведе до фалита на българските производители, търговци и инвеститори”. Това каза народният представител от левицата Валери Жаблянов. Той подчерта, че канадските компании имат основно присъствие в българския рудодобив и в резултат на това споразумение ще получат още по-благоприятни условия от тези, които в момента са им предоставени.
„След Брекзит няма никакви анализи как ще се отрази това споразумение не само на България, но и на цяла Европа. Липсва защита на малкия и средния бизнес”, заяви депутатът от левицата Филип Попов. Той обясни, че на срещите в Брюксел по повод на споразумението са представени интересите единствено на големите корпорации и същите са пропити от лобизъм, а според българското законодателство търговията с влияние се преследва от закона.
Моля, подкрепете ни.