Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
6| 5704 | СВЯТ

Гръцкият референдум-залог за оставане в еврозоната

Гръцкият референдум-залог за оставане в еврозоната
Саркози предупреди, че ако правилата "не се спазват, Европа и МВФ не могат да дадат и един цент".
 

Референдум в Гърция за новия спасителен пакет ще има. Дотогава обаче Атина няма да получи европейската помощ, стана ясно след срещата на премиера Георгиос Папандреу с европейските лидери. Извънредните разговори се проведоха в навечерието на започващия днес във френския курорт Кан форум на Г-20. Очаква се референдумът да се проведе на четвърти или пети декември. Едва след като станат ясни резултатите от него, Гърция ще може да получи поредния транш от европейския спасителен план. Траншът е в размер на 8 милиарда евро и е крайно необходим на Гърция, за да избегне изпадането си в неплатежоспособност.

Френският президент Никола Саркози заяви след разговорите, че ако правилата "не се спазват, Европа и Международният валутен фонд не могат да дадат и един цент".  Саркози подчерта, че ако бъде произведен референдум, залогът ще е дали Гърция да остане в Еврозоната или не. Германия иска да стабилизира еврозоната с Гърция като неин член, обяви канцлерът Ангела Меркел. В същото време Меркел даде да се разбере, че стабилизирането на еврото в крайна сметка е по-важно от спасяването на Гърция.

 

Френският град Кан е домакин на двудневната среща на върха на лидерите от лидерите на най-силните 20 икономики в света. Главната тема на форума се очаква да бъде проблемът с гръцкия дълг и ппасността от нова кризисна вълна за световната икономика.Срещата на върха в Кан бе предшествана от протести в Ница, заради засилените мерки за сигурност във фестивалния град.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Бундестагът прие спасителен закон за еврозоната 0| 5830 | Бундестагът прие спасителен закон за еврозоната Гърците не щат реформи, но си искат еврозоната 5| 6190 | Гърците не щат реформи, но си искат еврозоната Референдум в Гърция за еврозоната? 2| 5600 | Референдум в Гърция за еврозоната? Гърция няма да напуска еврозоната 0| 5663 | Гърция няма да напуска еврозоната

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads