2|
4945
|14.02.2011
СВЯТ
Протести тресат Арабския свят
След като египтяните надигнаха глава срещу своя лидер Хосни Мубарак и го принудиха да подаде оставка, хиляди протестиращи в Йемен и Бахрейн излязоха на улиците, за да изразят своята воля за промяна на властта в двете арабски страни, съобщиха световните агенции.
Успехът на протестите в Египет вдъхнови Бахрейн, където в понеделник се провежда "Ден на гнева”. Докато силите за сигурност се опитват да затегнат контрола върху шиитските общности, избухнаха сблъсъци в две селища. Според очевидци полицията използвала сълзотворен газ и гумени куршуми срещу демонстрантите в населеното предимно с шиити селище Нуейдрат в югозападната част на страната. Най-малко 14 души са ранени.
Хеликоптери кръжат над столицата Манама, където се очаква протестиращи да се съберат следобед. Властите в Бахрейн, където сунитска фамилия управлява преобладаващо шиитско
население, дариха на всяко семейство ро около 3000 долара в брой, докато течеше подготовката за протестите. Така те се надяваха да парират недоволството сред народа.
Около 3000 души демонстрираха в столицата на Йемен Сана с искане за оставката на президента Али Абдула Салех. "След Мубарак - Али" скандираха демонстрантите, сравнявайки управляващия от 32 години йеменски президент с египетския му колега Хосни Мубарак, съобщи Франс прес.
Като други подобни прояви от последните дни, и тази е организирана от студенти и представители на гражданското общество. Парламентарната опозиция не участва в нея.
В същото време стотици египетски служители от държавния сектор протестират в Кайро с искане за по-добри условия на труд и по-високи възнаграждения. Площад "Тахрир" в Кайро, който бе центъра на протестите срещу Мубарака, обаче вече е почти разчистен.
Служителите от обществения транспорт настояват за по-високи заплати. Няколкостотин представители на организацията на младежта и спорта протестират с подобни искания.
Египетската централна банка разпореди да бъдат затворени банките в страната заради стачка на служителите от най-голямата държавна банка Нешънъл банк (National Bank).
Около 150 служители от туристическия сектор протестираха край египетските пирамиди в Гиза с искане за по-високи заплати. Туризмът представлява 6 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, а февруари е смятан за висок сезон. Секторът е генерирал 13 милиарда долара през 2010 година, като са регистрирани рекордните 15 милиона туристи миналата година.
Египетската фондова борса, която е затворена от 27 януари заради ситуацията в страната, няма да бъде отворена, докато не се възобнови стабилността в икономическия и финансовия сектор, съобщи борсов представител, цитиран от Ройтерс.
Той първоначално посочил, че борсата ще бъде отворена отново в неделя, но след това казал, че това ще стане на неопределена все още дата. Търговията ще бъде възобновена 48 часа, след като бъде направено съобщението, отбеляза служителят.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads