Репортери без граници: Увеличава се насилието над журналисти
След три години на нисходяща тенденция ръстът на насилие към журналисти драстично се е увеличил през 2018 г.
Осемдесет журналисти са убити тази година в света заради професионалната си дейност. Убитите миналата година са по-малко - 65 души са намерили смъртта си заради професионалната си дейност.
От данните в доклада ставя ясно, че тази година сред жертвите 63-ма са професионални журналисти, 13 са непрофесионални журналисти, а четирима - сътрудници на медии.
През последните десет години общият брой на убитите професионални журналисти е над 700 души. Тази година списание Тайм обяви в своята класация "Човек на годината" точно репресираните журналисти, отчитайки обществената значимост на работата им.
Особено силен отзвук получиха убийствата на саудитския журналист Джамал Хашоги и на словашкия разследващ журналист Ян Куциак. Сред журналистите, чиито убийства са получили голям отзвук, е посочена и Виктория Маринова.
Разпалваната от политици, религиозни водачи и бизнесмени омраза срещу журналистите има сериозни последици и води до тревожно увеличаване на случаите на насилие срещу тях, заяви генералният секретар на "Репортери без граници" Кристоф Делоар.
"Репортери без граници" отбелязва, че близо половината от тазгодишните жертви са в страни, където няма военни действия, като например Мексико с 9 убити журналисти. Убитите тази години журналисти са предимно мъже - 77 от общо 80. Страната с най-голям брой убити журналисти е Афганистан -15 убити, на второ място е Сирия с 11.
Осем са убитите журналисти в Йемен, а в Индия и САЩ са по шест.
Освен убийствата се е увеличил и броят на задържаните журналисти. Тази година те са 348 в сравнение с 326 през миналата година. Пет са страните, където са задържани повече от половината от общия брой на задържаните в света журналисти: Иран, Саудитска Арабия, Египет, Турция и Китай. Китай е на първо място в тази класация със 60 задържани журналисти.
Повишил се е и броят на журналистите, взети за заложници. Той е 60 тази година в сравнение с 54 през миналата. Петдесет и девет от случаите на взетите за заложници журналисти са в Близкия Изток (Сирия, Ирак и Йемен).
"Репортери без граници" отбелязва и три случая на изчезнали тази година журналисти. Два от тях са в Латинска Америка, а един е в Русия.
Моля, подкрепете ни.