Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

0| 4416 |20.08.2019 СВЯТ

Северна Македония и Косово търсят решение за търговския спор заради картофи и мед

.
Kартофи
Скопие и Прищина търсят съвместно решение за преодоляване на търговския спор, свързан със забраната на внос на картофи и мед от Македония в Косово, съобщава МИА.
 

Министърът на икономиката на Македония Крешник Бектеши и министърът на търговията и индустрията на Косово Ендрит Шала проведоха в Прищина среща, на която да обсъдят възникналата ситуация и да намерят съвместно решение на въпроса, съобщава Дарик.

 

Двамата министри се договорили до петък Агенцията по храните на Косово да изпрати в Скопие доклад за мониторинг на продуктите, в случая на хайвер. Крешник Бектеши подчертал, че тази мярка не е приложена само спрямо Косово, но и спрямо всички държави, които не са въвели тази мониторингова програма. Северна Македония прилага стандартите, установени в рамките на Европейския съюз, за да могат македонските предприемачи да имат достъп до нови пазари. Необходимо е Косово да даде писмени гаранции, че следи стриктно за появата на болести при рибните продукти. В момента, когато бъдат представени документите от Агенцията по храните на Косово, страната ще получи разрешение за внос на хайвер в Македония.

 

Очакванията са, че тогава ще бъде отменена забраната за внос в Косово на македонски картофи и мед. Преди седмица министърът на труда и индустрията на Косово Ендрит Шала наложи забрана за вноса на мед и картофи от Македония. Мярката е в отговор на забраната, която Скопие въведе за вноса от Косово на риба и хайвер за развъдници

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 4269 |14.06.2025 Скопие чака среща, но Мицкоски продължава старата игра с нови европейски думи . 0| 3353 |14.02.2025 Николай Кръстев: Не може непрекъснато да вдигаме акциите на Мицкоски преди местните избори в Северна Македония . 14| 6292 |27.02.2011 Македония прави компромис с името си . 11| 6174 |28.04.2010 Скопие готви капан за министър Младенов

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads