Реклама / Ads
5| 2491 |22.04.2025 АРТ ДЖУНГЛА

Първият ден от светлата седмица, без да броим първите седем години

.
Хубаво е човек да научи буквите още през първите седем години. Хубаво е и да пропише през тоя период в живота си, макар тия години да са ни дадени за друго. Лошото е, когато половин век по-късно умееш да пишеш, много искаш да пишеш – и пишеш! – но не знаеш съвсем кога, къде и най важното как трябва човек да пише, а и да говори. То вярно, verba volant! Обаче scripta manent, приятели, manent понякога, а много често и винаги, за жалост.
 

Ето че отново един христолюбив поклонник на истината не пропуска – за кой ли път?! – да осведоми българския народ за своята персона. Поводи винаги има, но този съвсем не е за изпускане: кончината на Папа Франциск. И започва, разбира се, със себе си. Не че няма така и да зъвърши. И понеже самият е папата на писателите започва „непринудено”. Необмислени словоизлияния, ще отсъди някой незлоблив човек. Но в живота не е само словото, което се лее. И ето ти я на плисъци словесната помия:

 

Имах щастието да го срещна за малко.

 

(Сякаш става въпрос за някой от братя Аргирови, засечен в музикален магазин, в Стокхолм например. Не да бъдеш приет, нито дори да се срещнете вие двамата (в случая също не много тактично, разбира се, о не – Ти да го срещнеш!).


Случи се да бъда на една аудиенция (Като че ли това е вечеринка, купон по сегашному. На аудиенция човек има честта да бъде поканен, все едно дали от тоя, който я дава, или от вече поканени. Както става около в 24 май в резиденцията в Бояна. Иначе много неща като тия се „случват” не случайно).


Да видя папата (Тук на човек му се ще да избухне и да попита: абе, богопомазаний, света обиколи, не се ли научи, след като тук не са могли да те научат, как трябва да се държиш поне нормално, което в случая ще рече почтително. А би трабвало да знаеш, че има и протокол, поне от книгите, които си прочел, както си личи от това, което пишеш.).


Беше на количка, защото имаше проблем с коляното по това време (Така може да говори само някой количкар от Женския пазар за някой свой приятел или не дай боже близък роднина, и то само при липсата на всякаква друга възможност околните да разберат за това страдание. Но това пусто непреодолимо желание на някой все Той да е в центъра на раздумката. Какъв пропуск обаче е да не се спомене, че затрудненият в движенията свят човек вероятно извършва някои съвсем естествени неща и в подлога, но това теб едва ли би те притеснило – точно така, както и в случая с „гаджето, което сере пред теб”).


Носех му италианското издание на... (Не си дръзнал да предложиш на вниманието му... дори не си сбъднал за пореден път мечтата си да бъдеш забелязан... а си му го носил. Като че ли пред теб е Пепино – подуенския зет от Италия, за когото кварталната баня била по-ценна от един театър, чиито актьори лишили от препитание софийските теляци от времето на соца).


Подадох му го (Сякаш насреща е Стефчо Тафров по времето на неговото преби(ва)ване в Рим, където и други са му го подавали!).


Бръкнах в джоба на сакото (В случая по-недопустимо от това да си бръкнеш в носа! Когато човек си бърка в джоба точно пред когото не трябва, чудо е, ако някой швейцарец не го гръмне. То и Агджа май имаше книга. Тази простотия – ту-ту-у – удивително напомня за простащината на най-големия сред нашенските политици, който навремето се втурна към Тръмп, за да може калинката до него да го снима с телефона си. Но говазите се изпречиха на пътя му – както това прави години вече опозицията у нас – и "събитието" не се състоя.


Разменихме няколко думи.

 

(Слава богу, само няколко, иначе нямаше как да не разберем и това какво си е говорил домакинът с Борхес или, по-вероятното, какво мисли останалият в класиката божи наместник по въпроса за българскитя постмодернизъм. Както с един мой адаш пък било станало дума и за... корупцията в България! Та в тоя план, няма как да не се е стигнело и до литературата – днес тя като че ли повече, отколкото по времето на соца, знаем го, понеже сме го живели пустия му соц, е все по-близо до народа, до партийните повели. То може вече народ да няма, но партии дал Бог!).

 

С усещане за близост.

 

(Дали със същото усещане някой не би си помислил, че всичко става в градината на Ватикана. В Гетсиманската няма как – там Святият пролива кървав пот, а другите спят. И ти все пак си от другите.).


Такъв ще го запомня ...

 

(Хубаво е човек да помни, но не по-малко важно е да не забравя, че и другите помнят. И като какъв ще те запомнят! През идните години. Стига да не те забравят още през следващите седем!!!


Бонифаций VII

П П
Любезний читателю, извини нашето пространно писание, което ти е отнело, макар и четено по диагонала, повече време, отколкото е траяла срещата на блажено почившия папа Франциск с нашия нине здравствующ – дай боже още дълги години да ни радва със себе си!!! – жив класик!

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 7574 |20.04.2025 Поетът Кирил Кадийски и "Полетът на разпятието" . 0| 3896 |14.04.2025 Почина авторът на "Празникът на козела" Марио Варгас Льоса . 7| 7812 |10.04.2025 Съществували ли са Шекспир, Робин Худ, Омир, Крал Артур, Сун Дзъ . 4| 4329 |03.04.2025 "Как можах да те пусна, сине, в тази ужасна битка." Алла Пугачова издаде две песни за войната /видео/

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads