Очакваме застой в цените на столичните имоти, последван от спад
Мнението на експерти в областта на недвижимите имоти е, че инвестициите в имущество остават сред най-сигурните и доходоносни бизнеси. Разликата е в промяната на печалбите, което обуславя и вида на инвеститорите в България. Доказателство за това са зачестилите запитвания от водещи чуждестранни компании, които не залагат на краткосрочни стратегии, целящи бърза 100-процентова печалба, а се ориентират към по-дългосрочни цели. Като пример може да бъде даден Американският инвестиционен фонд, който закупува готови обекти, за които има сключени договори за наем или са гарантирани наемите поне за 5-годишен период. И въпреки, че процентът на възвръщаемост спрямо продажна и наемна цена на такива имоти е под 5% годишно, това не ги отказва. Наблюдават се и все повече запитвания в тази сфера, което може да доведе до някои важни изводи.
Определено ще има криза или поне сериозен застой на пазара на недвижимо имущество в София, което е пределно ясно на големите инвеститори.
По-ниската възвращаемост на вложените пари е нормален процес и фондовете, които имат поглед върху пазара в този сегмент, са подготвени и заинтересовани от капиталовложение в България. Още повече, че у нас следва да се отчете рискът от липсата на единна стратегия по отношение на пазарното развитие на офис и търговските площи. Друг основен аспект в търговията с недвижими имоти е очакваното отдръпване на спекулантите от пазара, което ще доведе до лек спад на цените. Това от своя страна пък събужда интереса на чуждите инвеститори с дългосрочни планове за реализация на българския пазар. Като световна практика се наблюдава цикличност на случващите се събития, което важи и за столицата ни. След подобен неконтролируем ръст постепенно започва застой, след което следва спад. Подобно явление продължава в рамките на 5 до 7 години, включващи началния период на застой. Това е и причината „Големите” в бранша да се подготвят за купуване на имущество именно сега. Тези процеси обаче не влияят на цените на определен сегмент имоти – апартаменти и жилищни имоти в големите областни центрове. Той се определя преди всичко от миграцията на населението, повишаването на стандарта на живот и кредитната политика на банките в национален мащаб, което на този етап води до повишаване на стойността с до 30 % годишно.
снимки Вяра Йовева
Пазарът на имоти у нас е доста динамичен и обусловен от световните тенденции за пренасочване на инвестициите от запад на изток. Държавата обаче трябва да поеме отговорността и да изготви съвременна стратегия за развитие на туризма, тъй като това е един от основните проблеми при реализирането на ваканционните имоти в страната. Лошата инфраструктура, неконтролираното строителство успяха да отблъснат от България една огромна група от инвеститори, а именно тези, които желаят закупуването на ваканционен имот в зимните или морските курорти, както и в райони за еко и селски туризъм.
В момента обаче, предвид отпускарския сезон, се наблюдава застой на цените. През септември обаче се очаква минимално покачване, което се дължи на по-засиленото търсене. Купувачите основно се спират на тухлени жилища, което разбира се си има и своето логично обяснение. Причината е главно в насаденото разбиране, че качеството им е по-добро от това на панелите. В повечето случаи това наистина е така, но съществуват доста нови тухлени кооперации, които след няколко години започват да правят проблеми на живущите в тях.
Агенция за недвижими иноти „Бета пропъртийс”Моля, подкрепете ни.