ЕС прилага по-строги правила в банковия сектор
Европейската комисия предложи за първи път закона за банките през октомври 2021 г., но след като в началото на тази година сривът на кредитори в САЩ предизвика сътресения на пазара, вниманието беше насочено към този процес в още по-голяма степен.
Проектозаконът е интерпретацията на Европейския съюз на реформите Базел III на международните стандарти за това как банките оценяват кредитните и пазарните рискове.
Те включват разпоредби за това, че банките трябва да разполагат с подходящ капитал и ликвидност.
Правилата ще се прилагат от 1 януари 2025 г., две години по-късно от крайния срок 2023 г., договорен в рамките на реформите.
Преговарящите от Европейския съвет, който представлява 27-те държави членки, и Европейския парламент постигнаха временно съгласие по правилата.
"Това е важна стъпка напред, която ще помогне да се гарантира, че европейските банки могат да продължат да работят и в светлината на външни сътресения, кризи или бедствия", заяви шведският министър на финансите Елизабет Свантесон.
ЕС е първата голяма сила, която прилага окончателните елементи на реформите, изпреварвайки други държави, включително САЩ.
Но блокът настоява правилата му да отчитат "конкретните условия" на европейските банки, които разчитат в по-голяма степен на нискорискови жилищни кредити, отколкото американските им колеги.
Проектозаконът също така изисква от банките да оповестяват експозицията си към криптоактиви, които включват криптовалути като биткойн и етериум, както и повече прозрачност по отношение на рисковете за устойчивостта, включително финансирането на проекти за изкопаеми горива.
Сделката предвижда, че банковите ръководители трябва да бъдат считани за "подходящи и изрядни" съгласно рамка за оценка на пригодността на лицата.
Комисарят на ЕС по финансовите услуги Мейрид Макгинес също приветства споразумението, като настоя, че правилата ще гарантират, че "банковият сектор на ЕС е подходящ за бъдещето".
Сътресенията през март започнаха, когато Silvergate Bank, Silicon Valley Bank и Signature Bank в САЩ фалираха в бърза последователност, а страховете на пазарите доведоха до принудителното поглъщане от страна на водещата швейцарска банка UBS на бившия ѝ конкурент Credit Suisse.
Моля, подкрепете ни.