Путин удари България, да се сеща ЕС*
Анализаторите многократно са заявявали, че Южен поток ще обезпечава с газ Европа абсолютно надеждно, без никакви зависимости от транзитни държави и необходимостта да се отчитат техните "национални интереси". Отказвайки се от проекта, ЕС допусна поредица от грешки. Първо, Брюксел остави Украйна в ролята на транзитна страна, с което си осигури доста рискова ситуация: ще се справи ли Украйна с транзита и дали няма да поиска да го изтъргува с Газпром или всичко ще се размине. Второ, ЕС принуди Русия или да се откаже от допълнителни доставки на газ в Европа (тогава Стария континент ще трябва да купува от други източници) или да пусне Южен поток през Турция. За този нов проект вече говори Алексей Милер и той ще минава през Черно море. Става дума за 63 млрд кубически метра. От тях 14 млрд ще остават за Турция, а останалите ще поемат в посока към Гърция. По този начин Турция се договори за намаляване на цената на газа с 6%, освен това придоби нови стратегичеки възможности. Ако Европа не промени позицията си към Южен поток и Москва построи тръбопровода през Турция, ще се сбъдне мечтата на Ердоган и най-големият кошмар на бюрократите в Брюксел - Турция да се превърне в разпределител на въглеводород за ЕС от Русия, Каспийско море, а по-късно и от Иран. Контролът над подобно "кранче" ще даде възможност на Анкара да преговаря като равен с равен с Брюксел за членството на Турция в Евросъюза. Дори ще придобие известно преимущество. На Москва, разбира се, също няма да е много приятно да си има работа със страна-транзит, защото съществува възможността Турция да използва своя статус по свое усмотрение. Ако не е срещу Русия, а срещу Брюксел добре. Но как ще е?
Апелът на Путин от Анкара не е само към евробюрократите, но и към обществеността в редица страни от Юго-Източна Европа, лидерите на които не успяват да защитят интересите си. Така например България, според Путин, е изгубила въможността да печели по 400 млн долара годишно. (За сравнение бюджетът на България през 2012 г. е бил около 20 млрд долара.)
С доза сарказъм Путин предложи България да си поиска неустойка от ЕС, като компенсация, че не може "да се държи като независима държава". Намекът се отнася и за други държави, които били принудени да спрат износа на селско-стопански продукти в Русия. Всъщност най-сериозните аргументи ще се усетят през зимата, ако възникнат проблеми с транзитирането на газ през Украйна.
Покрай газовият въпрос Путин и Ердоган обсъдиха и редица други проекти. В частност строителството в Турция на нова АЕЦ, която ще е собственост на Русия. "Проектът е уникален, защото за първи път се строи на принципа "плати - владей - експлоатирай", т.е. руската компания ще е собственик на електроцентралата. Става дума за голяма инвестиция от 20 млрд долара, - заяви още Владимир Путин. По план строителството трябва да приключи през 2022 г.
Останаха обаче и нерешени въпроси. Например за пложението в Сирия.
Кеворк Мирзаян
expert.ru
*Заглавието е на редакцията.
Моля, подкрепете ни.