Не цигарите, а манталитета ни загробва туризма!
Да видим.
Посещенията на заведения може да са намалели не заради цигарите, а заради увеличения брой на самите заведения. Няма статистика колко са те у нас, но и с просто око се вижда, че всеки трети българин тръгва да прави бизнес именно с кръчми и кафета, а не с отглеждане на домати и овце, например. Хора от селата заминават на морето и откриват там заведения. От градовете и курортите обаче никой не отива в селата да се занимава със земеделие.
На столичната улица „Иван Асен” преди три години имаше 8 заведения, а сега те са 20! Естествено, че човекопотока се е преразпределил в нови 12 места за кафе, бира, мезе и лафче, което прави посещаемостта доста по-рехава.
За да не говорим общи приказки, най-добре да погледнем фактите.
Световната верига кафенета „Старбъкс” от години е забранила пушенето не само вътре, но и на 8 метра от заведенията. Това не влияе обаче на посещаемостта.
В Бутан пушенето е забрането въобще в цялата страна. Нито един турист, нито местен жител там не запалват и цигара. В същото време именно туризмът реализира 45 на сто от приходите на държавата.
Анкети на световни туристически агенции показват, че забраната за пушене в ресторанти и кафета е на последните места в оплакванията на туристите.
Например анкетата на TripAdvisor.com, в която участвали над 200 000 души, пушенето дори не фигурирало като плюс при определяне на най-желаните градове и страни за посещение. България като туристическа страна не влиза дори в Топ 50, а в Топ 100 на градовете няма нито един наш. Първите три са Ню Йорк, Париж и Лондон. В последните два пушенето е забранено във всички заведения. Прага е на 12-о място, Мадрид – на 28-о, Виена – на 33-о, а Будапеща – на 47-о. Нас ни няма...
Българските ресторантьори да помислят за други причини, които гонят посетителите от техните заведения.
Например:
1. Лошо обслужване.
2. Високи цени, които не отговарят на категорията.
3. Непоносими децибели от музикалните уредби.
4. Лоша кухня.
5. Брой на заведенията на глава от населението.
6. Некачествени продукти и неясен произход на същите тези продукти.
7. Ниска квалификация на персонала.
8. Недостъпност за хора с увреждания.
9. Неподходящ интериор.
10. Лоша хигиена.
Това са само 10 възможни причини за залеза на вашето заведение. Чак на 11-о място е забраната за пушене.
Не излязоха верни и твърденията, че в съседните Сърбия и Македония ресторантьорството процъвтявало благодарение на българите, които отиват там да купонясват, защото можели да пушат на воля в кръчмите. Нашенци наистина пътуват до тези две страни, плюс Гарция и Турция, но за да пазаруват определени стоки, които там се продават на по-ниски цени отколкото в българските магазини. Но това е друга тема.
Така че сълзите за цигарите са в голяма степен крокодилски. С тях не можем да скрием другите недостатъци на родния туризъм, които бият на очи отдалеч.
Димитър Начев
Моля, подкрепете ни.