Реклама / Ads
2| 3630 |13.12.2024 ИНТЕРВЮ

Георги Захариев за ФрогНюз: Успехът на BETL - агресивен маркетинг, миксиран с липсата на финансова грамотност и алчност

.
Георги Захариев
"Основата на успеха на BETL е агресивният маркетинг, миксиран с липсата на финансова грамотност и алчността на хората, които са се включили. Повечето хора се включват с идеята да изкарат едни бързи пари. Агресивният маркетинг, това е маркетингът от уста на уста, хора които прибягват към свои близки, познати, колеги и т.н".
 

"Когато съберем тези три фактора – хора, които не разбират от инвестиране, агресивни в продажбите участници и обещания за бързо забогатяване – накрая се получава точно една „успешна“ пирамида. Тя е успешна за тези, които са взели парите, но е много неуспешна за хилядите българи, които са ги изгубили". 


"Не мисля, че ще има наказани от схемата BETL. Българската държава е доказала през годините, че това не е нейн приоритет, че ги интересува по някакъв начин, че има финансови измами. Иначе нямаше да бъдем толкова благодатна почва за подобен вид измами. Толкова много се говори за тези пирамиди в социалните мрежи и общественото пространство. Въпреки това, никой не се фокусира върху тяхното предотвратяване или върху създаването на превантивни механизми срещу пирамидалните схеми в България".

 

Това заяви пред ФрогНюз Георги Захариев, изпълнителен директор на "Файнънс академи".


Ето и цялото интервю: 

Бърза инвестиция за лесни пари. Така накратко се представя компанията BETL, която обещава голяма печалба срещу никаква работа. Ужилените са хиляди. Финансово грамотен ли е българинът, лесно ли се подава на схеми свързани с инвестициите? BETL не е единствената подобна схема. Причината такива измами да са успешни са обещанията за огромни печалби без усилия.


За съжаление краткият отговор на въпроса финансово грамотен ли е българина е не. Да, до голяма степен вече българите се интересуват от тази тема. За съжаление обаче масовата аудитория, масовият профил на българина е човек, който иска без работа, много бързо да изкара едни пари. Дори видяхме как в пирамидата BETL има хора, които с пълната яснота влизат вътре с идеята, че това е пирамида и привличат свои познати, приятели, семейство, което донякъде доказва и някаква форма на социопатия. Окей е ти да се надяваш да изкараш пари и да се надяваш, че ще излезеш достатъчно бързо навреме, преди други хора да изгърмят и преди ти да изгърмиш.

BETL е пирамида, която работи на принципа на мултилевъл маркетинга. Трябва ли да имаме едно наум когато видим, че става въпрос за подобни пирамиди?


По-скоро трябва да избягваме подобен тип пирамиди. Ако някой ни обещае, че много бързо ще получим печалба, доходност, възвръщаемост в пъти в рамките на един, два, три месеца, трябва да знаем, че нещо не е легално или нещо не е окей в цялото предложение. 


Всеки един човек, който се интересува от инвестиции и има някаква форма на финансова грамотност, знае много добре, че един бизнес няма как толкова бързо да се развие, че да изплаща по две, по три първоначалната инвестиция на своите инвеститори в рамките на месец. Това е абсолютно невъзможно от гледна точка на стандартните практики в бизнес света.

Каква е формулата на успеха на BETL?


Основата на успеха на BETL е агресивният маркетинг, миксиран с липсата на финансова грамотност и алчността на хората, които са се включили. Повечето хора се включват с идеята да изкарат едни бързи пари. Агресивният маркетинг, това е маркетингът от уста на уста, хора които прибягват към свои близки, познати, колеги и т.н. Когато сложим тези три фактора на едно място, хора, които не разбират от инвестиране, хора, които са много агресивни в продажбите и едни обещания за бързо забогатяване, накрая се получава точно една, казвам в кавички, успешна пирамида, защото тя е успешна за тези, които са взели парите, но е много неуспешна за хилядите българи, които са ги изгубили. 

Очаквате ли, че разследването ще стигне до първоизточниците на тази схема и ще има наказани?


Категорично не. Не мисля, че ще има наказани. Българската държава е доказала през годините, че това не е нейн приоритет и че ги интересува по някакъв начин, че има финансови измами. Иначе нямаше да бъдем толкова благодатна почва за подобен вид измами. Толкова много се тръби в социалните мрежи и общественото пространство за тези пирамиди, без някой да има дори елементарен фокус върху това да бъде възпрян, да има превантивна функция в целия процес на изграждането на пирамиди в България.


Такива пирамиди вървят от доста дълго време. Веднага след BETL се появи подобна алтернатива. Интерес на пазара явно има за такива пирамидални структури, но за държавата това не е приоритет, не е интересна тема. 

Плащанията на печалбите от BETL се извършват само в криптовалута, това трябва ли да е пореден сигнал, че става въпрос за измама?


Не можем да кажем, че включването на криптовалути е сигнал за измама, защото в крипто света има много неща, които не са свързани с измама. В този случай, особено когато говорим за обещания свързани с бързи пари, криптовалутите вкарват още един червен знак за това, че трябва да внимаваме. Особено за хора, които не знаят как работят криптовалутите, както са повечето инвеститори в BETL. Те не са много наясно чисто технологично, нито познават бизнес модела на компанията.  

Какви са финансовите навици на българина? Забелязва ли се повишаване на интереса към друг тип инвестиции, освен тези в недвижими имоти?


Да, за радост малко по малко променяме и нашия профил. Българинът започва да се интересува от финансовите пазари, от доказани методи свързани с инвестиране в дългосрочен план, но процесът е малко по-бавен. За съжаление в нашата икономическа почва са залегнали подобни пирамидални структури и въпреки това недвижимите имоти продължават да бъдат едни от основните инвестиционни фактори в българския живот. Имотът е нещо, което можем да пипнем, нещо което можем да видим и все още има едно голямо недоверие към финансовите пазари, към други продукти и възможности, които, както се каза не можем да ги пипнем и хората ги възприемат като нещо чисто виртуално.

В какво си заслужава да инвестираме в момента?


Това на първо място зависи от нашите цели. Няма перфектна инвестиция, няма нещо като идеално, рецепта за успех, която може да кажем. В зависимост от това какъв е нашият профил от гледна точка на рискове, които сме склонни да поемем, и от гледна точка на целите и хоризонта, в който искаме да ги постигнем.


За по-консервативните хора, можем да кажем, че има Exchange Traded Funds, борсови търгувани индекси и фондове, които следват представянето на конкретни икономически фактори. Например S&P 500 следва 500-те най-големи компании в САЩ и тази година има малко над 20% доходност, което е много добра доходност и е сравнително сигурен инструмент. В същото време държавните ценни книжа са подходящи за по-консервативните инвеститори, както и недвижимите имоти, просто трябва да имаме предвид, че там ситуацията се променя, чрез новите правила за кредитиране на БНБ и предвид доста драстичния ръст на цените на имотите през последните години. 

 


 

Георги Захариев е управлявал най-големият проект на Google за България – “Дигитален гараж”, консултирайки стотици собственици на бизнес. Професионалният му опит включва управление на стратегическите партньорства на SoftUni – най-голямата образователна организация за дигитални професии в България.

 

Създава проектът Finance Academy с мисията да предостави достъпно обучение от практици в сферата на бизнеса, финансите и икономиката. Георги е сред основателите на Airbnb общността в България, стартирайки компания за управление на имоти за краткосрочен наем през 2015 година.

 

Интервю на Констанца Илиева

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 7693 |12.12.2024 Георги Ганев за ФрогНюз: Предлагат умопомрачителни разходи в Бюджет 2025, а приходите - розови сънища . 11| 8426 |10.12.2024 Илия Налбантов за ФрогНюз: Загубата на Русия в Сирия дава на Украйна шанс да постигне целите си в наложената ѝ война . 7| 3895 |09.12.2024 Мартин Табаков за ФрогНюз: Съдбата на руските бази в Сирия ще е тест. Падането на Асад не е обезателно добра новина за Украйна . 11| 9979 |06.12.2024 Топ сомелиерът Михаил Марковски за ФрогНюз: Недобро вино няма на света. На Никулден обаче правим една основна грешка

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads