3|
6832
|19.04.2011
АРТ ДЖУНГЛА
България и глобализиращият се свят
Глобализацията като нова организация на света, преструктуриране на човечеството на културно-цивилизационна основа, българските етнически общности в прехода към глобализация са само част от проблемите, които разглежда в своето последно изследване доц.д-р Игнат Минков “Етноси и глобални общности”.
Водещата идея на този фундаментален труд е свързана със съдбата на етносите в глобалната епоха и раждането на нови глобализационни общности. Разполагайки изследването си мащабно в пространството на съвременна Европа, по-конкретно на Европейския съюз, изследователят поставя в неговия център историята на българкия етнос и съпътстващите го през последното столетие други малцинствени общности – турци, арменци, евреи, цигани и пр. Верен на своя изострен и безкомпромисен поглед като учен, Минков разглежда онези значими съвременни проблеми за българската нация, като ги изчерпва от гледна точка на най-важните им контексти, подплътявайки ги с нови автентични източници. Разглаждайки различни явления и процеси в един доста голям отрязъх от време – периода след Освобождението през 1878 до 1944 г. и Първата българска република (1944 – 1989 г.), авторът се опитва да открои нерешените или грешно решени въпроси, тласнали развитието на България в зони на напрежение, мними конфликти и опасности.
Книгата “Етноси и глобализационни общности” ще бъде представена днес, 19 април, от 16.30 часа в голямата зала на Българската академия на науките (централната сграда на БАН – срещу Народното събрание).
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads