Наградите Оскар: Всеки от номинираните за най-добър филм може да спечели статуетка
Belfast
Действието в черно-белия филм на режисьора Кенет Брана ни връща обратно в 60-те години на миналия век. Историята разказва за 9-годишно момче и неговото семейство от работната класа на Белфаст, които преживяват бурния край на десетилетието. Сюжетът е вдъхновен от спомените на самия Кенет Брана.
По онова време започва да гори конфликт в Северна Ирландия заради етно-националистически конфликт, захранван най-вече от исторически събития. Ключовият въпрос е конституционният статут на Северна Ирландия. Юнионистите, които са главно ълстърски протестанти, искат Северна Ирландия да остане в рамките на Обединеното кралство, докато ирландските националисти, които са основно ирландски католици, искат Северна Ирландия да напусне Обединеното Кралство и да се присъедини към Република Ирландия. В конфликта загиват над 3500 души, от които 52% са цивилни.
“Белфаст" спечели наградата на публиката на Международния кинофестивал в Торонто през септември, което беше явен знак, че продукцията има шансове за номинация за “Оскар”, както се и случи.
Филмът на Брана е номиниран в общо седем категории, като за статуетки ще се бори и част от актьорския състав. Самият режисьор също е номиниран за Оскар, “Белфаст” получи и номинация в категорията за най-добър оригинален сценарий.
“CODA”
“CODA” е първият филм на стрийминг платформата на Apple, номиниран в най-голямата категория на Академията. Той проследява историята на глухо семейство и дъщеря им, която няма проблеми със слуха, а освен това мечтае да стане певица и да се запише в музикалния колеж “Бъркли”. Филмът е на младата режисьорка Сиан Хедер.
Хуманен, вдъхновяващ и с добра актьорска игра филмът се счита за скок напред в даването на трибуна на хората с увреждания в света на киното. Продукцията е изключително скъпа - Sundance плаща 8 милиона долара, за да придобие правата. Филмът спечели всички четири големи награди на фестивала.
CODA е номиниран още в категорията за най-добър адаптиран сценарий, а Трой Костур - за най-добра поддържаща мъжка роля.
“Don’t Look Up”
“Don’t Look Up”, в който участва звезден актьорски състав, е един от фаворитите в категорията за най-добър филм. Мерил Стрийп, Леонардо ди Каприо, Дженифър Лорънс, Тимъти Шаламе, Кейт Бланшет и Джона Хил са само няколко от звездните имена
Това е поредната продукция на стрийминг платформата Netflix, който показва, че има промяна в зрителските нагласи и традиционното кино има огромен конкурент.
Филмът разказва за двама астрономи, които откриват, че право към Земята лети гигантска комета и искат да предурпедят медиите, политиците и населението за потенциалната опасност от масова смърт. В сюжета обаче са вплетени освен морални дилеми и икономически и политически интереси на властовия елит, които поставт на масата доста съвременни теми, вплетени в една антиутопична реалност.
Филмът е номиниран още в категорията за най-добра оригинална музика, най-добър оригинален сценарий и най-добър филмов монтаж.
‘Drive My Car’
‘Drive My Car’ може да поеме по стъпките на корейския филм “Паразит”, който се превърна в първата чуждоезична продукция, наградена с Оскар за най-добър филм.
Японският трилър разказва историята на Юсуке Кафуку, известен сценичен актьор и режисьор, който получава предложение да режисира постановка в Хирошима, след неочакваната смърт на своята съпруга. Там той започва да се сблъсква тъмни мистерии, които жена му е оставила след себе си.
‘Drive My Car’ е номиниран още за най-добър режисьор, най-добър адаптиран сценарий и най-добър чуждоезичен филм.
“Дюн”
Номинацията на “Дюн” в категорията за най-добър филм беше повече от очаквана. Продукцията загатна продължение и макар действието в първата част да се развива бавно, впечатляващата актьорска игра, операторското майсторство и фантастичният сюжет донесоха на “Дюн” цели 10 номинации - за най-добър филм, най-добра оригинална музика, най-добри визуални ефекти, най-добър адаптиран сценарий, най-добри костюми, операторско майсторства и най-добър грим и прически.
Интересно е, че режисьорът на филма Дени Вилньов не е номиниран в категорията за най-добър режисьор. Забелязва се и отсъствието на Тимъти Шаламе, който играе главната роля. Младата кинозвезда е добре известна в “Холивуд” и макар крехката си възраст, вече е получил шанса да изиграе крал Хенри V, а скоро се очаква да го видим и в превъплъщението на младия Уили Уонка.
“King Richard”
“King Richard” или “Методът Уилямс” проследява историята на двете топтенисистки Винъс и Серена и пътят им от гетото до световния тенис. В биографичната драма участва Уил Смит, който спечели “Златен глобус” за най-добра мъжка роля.
"Методът Уилямс", който можем да гледаме и на платформата HBO ни предлага драматичен разказ на трудностите, през които бащата на едни от най-великите състезателки по тенис в историята, е трябвало да премине, за да последва единствената цел.
Филмът е номиниран още в категориите за най-добра поддържаща женска роля, а очаквано Смит е номиниран в категорията за най-добра мъжка роля. Въпреки че никога не е печелил статуетка, актьорът има реален шанс този път да се сдобие с такава. “Методът Уилямс” е номиниран още в категориите за най-добър оригинален сценарий и най-добър филмов монтаж.
“Licorice Pizza”
Въпреки че има едва три номинации за Оскар, филмът "Licorice Pizza" се бори в трите най-големи категории на Академията - за най-добър режисьор и най-добър сценарий. Това означава едно - продукцията на Пол Томас Андерсън има реални шансове да грабне поне една статуетка.
Сюжетът на филма се развива в Сан Фернандо през 1973 г. и проследява историята на Алана Кейн и Гари Валънтайн, които растат, тичат и преминават през турбуленциите на първата любов. 15-годишно момче среща 25-годишна жена, работеща като асистент на фотограф. Любовта между двамата не преминава никак гладко.
‘Nightmare Alley’
‘Nightmare Alley’ е най-новият филм на Гилермо дел Торо. Името му стои под един от най-номинираните филми в историята на наградите Оскар - “Формата на водата”, който бе номиниран в 13 категории и спечели наградата за най-добър филм. ‘Nightmare Alley’ е по-неуспешен, но все пак е номиниран в четири категории - за най-добър филм, операторско майсторство, декор и костюми.
Психотрилърът се разиграва през 1939 г. и проследява историята на Стантън Карлайл, който работи в увеселителен парк. Големият му талант обаче е изкусното манипулиране на хора. Карлайл се среща с психиатърка, която може да се окаже доста по-опасна от него самия…
В главните роли са Брадли Купър и Кейт Бланшет, които изненадавщо не получават номинации в категориите за най-добър актьор и актриса.
‘The Power of the Dog’
‘The Power of the Dog’ е един от филмите с най-много номинации за Оскар тази година. Уестърнът ще се бори за статуетка в общо 12 категории - за най-добър филм, най-добра поддържаща мъжка роля, най-добра мъжка роля, най-добър режисьор, най-добра поддържаща женска роля, най-добра музика, най-добър адаптиран сценарий, най-добър декор, операторско майсторство, най-добър филмов монтаж и най-добър звук.
Не се изключва филмът, който е и един от фаворитите, да се сдобие с не едно, а няколко отличия.
Филмът разказва историята на Фил Бърбанк - сгрог, бледоок, красив и брутално примамващ каубой. Годината е 1925. а Фил и брат му са богати фермери в Монтана. В ресторант Red Mill на път за пазара братята се срещат с Роуз, овдовялата собственичка, и нейния впечатляващ син Питър.
‘West Side Story’
Церемонията по връчването на наградите Оскар не може да мине без номинация на режисьора Стивън Спилбърг. Последният му проект - ‘West Side Story’.
Филмът е адаптация на едноименния мюзикъл от 1957 г. и разказва история за забранена любов и война между близките на двама младежи.
‘West Side Story’ е номиниран още за най-добра поддържаща женска роля, най-добър режисьор, операторско майсторство, костюми, декори и звук.
Джесика Вълчева
Моля, подкрепете ни.