Различен поглед върху българската писменост в документалната лента „Пътят на буквите”
Датата съвпада и с откриването на 21-я "Салон на изкуствата" в НДК, а прожекцията е част от филмовата програма на фестивала. Лентата показва съвременен и различен поглед върху познатата и идеологизирана история на светите братя и създаването на българската азбука.
Отново на 11 май, паралелно с прожекцията в „Люмиер”, филмът ще бъде показан и в Българския културен институт във Виена.
Лентата е замислена по повод 1200-годишнината от рождението на по-големия брат - Методий и търси отражението в днешния ден на сътвореното преди повече от 11 века. Сценаристи на продукцията са Десислава Найденова и Ралица Димитрова, която е и режисьор, а оператор и продуцент е Пламен Герасимов (Б Плюс Филм).
При заснемането на лентата е използван модерен подход, включващ много исторически възстановки, които правят филма интересен и увлекателен, както за специалистите в областта, така и за по-широката публика.
Според Десислава Найденова, „ПЪТЯТ НА БУКВИТЕ”обръща погледите към леко маргинализираната личност на Св. Методий. „И, което е още по-интересно - филмът проследява как светите братя и тяхното дело присъстват в ежедневието ни днес, и как идеята за буквите може да се превърне в мисия”, казва тя.
Предвидена е и безплатна прожекция във Велико Търново на 21 май.
Повече за филма:
В „ПЪТЯТ НА БУКВИТЕ” исторически документи, паметници и изображения на светите братя в Словакия, Гърция, Македония, Италия, Чехия, Германия, Русия и България се редуват в един пътепис във времето и пространството със съвременни тълкувания за тяхната мисия – понякога спорни, оживели в думите и творбите на хора от различни националности. Целта на авторите му е да разчупят догматично отстояваните разбирания и да разкажат по новому една уж позната стара история, която всички славяни в Европа тълкуват по свой начин.Моля, подкрепете ни.