Социализмът в огледалото на прехода
"Целта на това наше изследване беше да проследим как се формира образът на социализма след неговия крах, как българското общество се разделя с най-близкото си минало и как се опитва да представи своето минало на бъдещите поколения," казва пред Фрогнюз проф. Баева.
По думите й събитията и проблемите, свързани с близкото ни минало, са сложни, многостранни и провокативни. Това прави задачата на изследователя твърде деликатна, ако наистина търси един обективен прочит на това, което се случва в новата българска история. Факт е обаче, че най-общо казано образът на социализма в годините на прехода е доста изкривен, понякога абсурден, но и различен, когато се погледне от различни гледни точки.
"И до ден днешен в различни среди социализмът се припомня по най-различен начин: за едни като време на социална сигурност, липса на безработица, достъпност на културата и т.н., докато за други като време на репресии, политически ограничения, откъсване от света и т.н., споделя проф. Баева. Но всъщност книгата проследява усилията на политиците да създадат желания от тях образ на миналото. Още Оруел е забелязал колко важно за политиците е да господстват върху историята. Мисля, че и сега е така. А нашите, на историците, усилия са насочени към освобождаването на историята от политическия императив, който ни тежеше толкова много до 1989 г., но за съжаление продължава и сега", коментира ученият.
Повече по темата за социализма, прехода у нас и българските политици четете в интервюто с проф. Баева в днешния брой на в. "Торнадо".
Моля, подкрепете ни.