Тодор Трайчев: Хаосът, беднотията и корупцията са резултат от невежеството на управляващите
- Г-н Трайчев, преди време обявихте, че след три десетилетия, прекарани отвъд Океана, окончателно се връщате в Родината си – България, но вместо да си гледате спокойствието, веднага се заловихте за нови дела. Ето, на 11 май имаше ваше събитие, разкажете за читателите ни първо за него?
- Спокойствието и скуката за мен са две корено различни неща. С първото не съм свикнал, а второто е нещо, което ме изкарва от релси. Умората е признак на слабост, особено, когато от мен зависи съдбата на приятели и близки хора. Опитвам да прогоня и тези състояния, за да не се срамувам един ден от себе си и пред децата си. Да, повече от половината живот се водя беглец, изменник, невъзвращенец, емигрант и сега с гордост се начичам гражданин на САЩ. Много години минаха и доста време се чудих накъде да тръгна. Тогава възможностите бяха повече и на всяка десета врата се отваряше поне по един шанс за работ. Основното, на което ме научи градът на мостовете Сан Франциско, е да не спирам, да не се роня и да не се предавам. И най-вече да не се оплаквам... Тези, които се отклонят от правилата, започват да се тъпчат с наркотици, алкохолизират се и накрая изперкват преди преждевременно да ги заровят някъде.
- Как смятате да развивате творчеството си занапред, ако вече имате такива планове?
- Миналият месец с песните си събирах пари за болен приятел. Организирахме импровизиран търг на скоро издадените ми две автобиографични книги, стихосбирката и албума с най-добрите песни на Дует Трайчеви. Успяхме да напълним касичката с добри пари... Само преди няколко дни, на 11 май, приех да участвам в голямо благотворително шоу за набиране на средства в помощ на нуждаещи се деца. На голямата сцената „Арена армеец” бях със Софи Маринова и останах очарован от таланта и поведението й. „Ромският славей” напълно заслужава името си, знае как да подържа обичта на феновете и създава максимално добро впечатление за разлика от много главозамаяни представители на етно-попфолковия жанр.
- Къде живеете сега и с какво се занимавате
- Живея с кучката Лиза на тихо и спокойно място в София. Не пропускам разходките с нея, а през останалото време довършвам „моното”си и говоря по телефона. Нямам автомобил и не искам да шофирам в сгъстения столичен трафик. С американската пенсия живея удобно и рядко се сещам за отредената ми в България пенсия от сто и тридесет лева на месец, която плащаше само една четвърт от наема за жилище. Останалите семейни разходи плащах с парите от производсвото на готова шкембе чорба, което ме спаси от финансов колапс, въпреки, че го започнах с недостатъчна сигурност.
- Често ли правите неволни сравнения с „белия свят”? Или пък може би не е толкова бял, колкото на нас ни се струва?
- „Белия свят” вече е доста „поизбелял” и от миналите години е останало малко. Затънал е в проблеми отвън и отвътре. Удрянето в гърдите е кухо и кънти на празно. Най-сериозни са трудностите с намирането на работа и изплащането на заемите. Официалната емиграция е доста озаптена от държавната администрация, а нелегалните пришълци винаги ще ги има - със и без стени. Важното е, че грешките ни обричат на самоизяждане, управляващите и много от проблемите се разрешават скоростно. Сега на Америка и беше необходим луд водач, за да поеме рисковете и да промени коренно бъдещето на страната. По-непредвидим, импулсивен и необуздан от президента Тръмп не виждах и за това гласувах за него.
- Хората тук ви помнят предимно в дует с бившата ви съпруга Мариана Атанасова /Трайчева/, това натъжава ли ви? С какви чувства се обръщате назад, към спомените?
- С Мариана имаме негласна уговорка за ненамеса в личните работи и това е причината да не се интересувам от нейните дела. Позволявам си да спомена само, че разтрогването на брака за нас бе изход от влошаващи се взаимни отношения. Очаквам ексцесии въз връзка с публикуването на автобиографичните ми книги „Рой недовършени неща” и „По-доброто предстои”, но те са част от моя жиивот и не мисля, че някой може да го отрече. Описах живота си смело, без никакви задръжки и заобиколки. Не беше лесно да превъртам назад всичките си спомени... Трябваше да го направя, за да се отърва веднъж завинаги от неудобни въпроси и неверни „истини”.
- Как намирате състоянието на днешния музикален пазар тук, харесвате ли конкретни изпълнители и кои?
- Предвид факта, че политиката влиза във всеки дом, дори цената на хляба е политика, вие интересувате ли се от нея в България и как бихте я коментирал?
- Очаквам да видя кога най-сетне ще спре ограбването на хората и
- Кое е нещото, което най-много ви харесва в държавата ни и кое ви дразни перманентно?
- Сред сънародниците ни в САЩ се носи мълвата, че хората тук са забравили да се усмихват, самоизяждат се, разтрогват се приятелства и се мамят един друг. През последната година на два пъти видях България и нито веднъж не се сблъсках с подобни страховити очаквания. Напротив. Срещнах се с любезни и гостоприемни българи, такива, каквито ги оставих преди много години, пих бира с непознати „политици” и случайни доброжелатели, разговарях по улицата с непознати младежи... Седнахме на кафе със стари дружки, налудувахме се в кръчмите... И после си поговорих със себе си искам ли или не да остана до края с своите дни или да бягам отново отвъд океана? Въпреки всичко си казах, че оставам. Оставам, където ми е мястото... Та нали тук е родината ми! Тук ми е хвърлен пъпа.
Интервю на Аделина Делийска
Моля, подкрепете ни.