6|
18086
|06.07.2010
ЛАЙФ СТАЙЛ
Ако ти поискам, ше ли ми дадеш...

... кинти за морето?
Ju_17



„E‒e‒e‒e‒e‒e и замирисва на море‒е‒е‒е!”
Дъждовете спряха, слънцето напича ожесточено, а морската вода постепенно заприличва на чай. Идва най‒лелеяното време за тийнейджърите, без даскало, без уроци, без домашни, без ранно ставане, без контролни и най‒вече без безкрайната учебна скука. Лятото почти за всички е най‒обичаният сезон - на удоволствия, на почивка, на купони и безконечен плаж. Но, за да зазвучи това още по‒яко, трябва почивката да е без родителското тяло, без надзор и ограничения. Мечтата на всеки младеж е една седмица с приятели на някой черноморски курорт. Разбира се, за тази мечта трябват и солидни финансови ресурси, за да може да се реализира качествено. Някои събират парички още от отдавна, други обаче разчитат мама, тате, баба, дядо да вкарат някоя финансова инжекция.
Как обаче вървят цените по морето, дали са спаднали заради кризата или напротив са скочили? В сравнение с миналото лято, промяната не е толкова осезаема. Различни са само някои хранителни удоволствия и екстремни атракциони. По големите морски комплекси цените естествено са много по‒високи от черноморските градчета, които се стараят да държат поносимо и прилично ниво. Ако обаче тийнейджърът избере да отиде на лагер, би могъл да мине доста по‒тънко от връстника си, решил да отиде на квартира отделно. В крайна сметка всичко зависи от дебелината на портфейла на родителите и от способноста на отрочето да се спазари за повече.
Много от днешните младежи предпочитат все пак вместо да си пръснат парите по луксозните комплекси, да стегнат багажа за някой не по‒малко привлекателен курортен град. Най‒малкото няма да им се наложи да пръснат купища пари, за да си изкарат хубаво. Квартири бол, кризата не е сломила чакащите бабки с картони с надписи „Свободни квартири”, дебнещи да прилапат някой заблуден младеж. Мила родна картинка. Цената на легло засега варира от 10 до 15 лева, а ако човек се спазари, може да падне и до 8. Естествено удобствата не са кой знае колко хай, но пък си има всичко ‒ легло, гардероб, самостоятелна баня, понякога и телевизор (не че през лятото ще си стоите вкъщи да гледате, но нали все пак сега е Световното по футбол).
Пътят до морето от столицата с автобус излиза около 25 лева с намалението за ученици, а влакът е около 12 лева с предварително запазено място. Безплатно е естествено на стоп, но малко шофьори се навиват в днешно време да качат някой непознат младок. И все пак по‒вероятно е това да се случи на тийнейджърка отколкото на загорял брадат мъжага без никакъв багаж.
На плажа също не бихте могли да се охарчите особено. Чадърът из градчетата средна ръка е от 3 до 5 лева, а шезлонгът ‒ 5‒7 за ден. Всъщност това са доста големи удобства, които по‒прилягат не на постоянно щъкащия младеж, а на по‒застарели лелки и чичковци, които държат непременно да си опазят отлежалите през годините телеса. На тийнейджъра не му пука много дали в началото ще почервенее като рак, важното е да хване хубав тен, да се показва, като се прибере. Виж, ако реши да се повози на водно колело, трябва да се бръкне с около 15‒20 лева за половин час, но като се има предвид, че в едно такова могат да се съберат 4‒5 души, то тогава не излиза чак толкова скъпо. „Пляс, пляс педалите....”
Що се отнася до храната и пиенето, тук ще са най‒големите харчове. Сутрешното кафе (тип „негърска пот”) струва около 1, 20 ‒ 1, 50, а закуски като геврек, кифла с шоколад, тутманик, баничка или кренвиршка са по един лев. Мекиците са 50 стотинки едната. Айрянът също.
Обедното меню не е много дебело: супата е между 1,80‒ 2 лева най много. При това има асортимент: боб, леща, рибена, пилешка супа или шкембе чорба. По‒непретенциозните могат да минат дори само с първо. Манджичките също се понасят‒ между 3 и 4 лева, при това големи, обилни порции. Животворната наливна бира пък е 2 лева. Рибите обаче са по‒скъпи и това е, защото тази година трудно се намират. Сафридът е кът, затова е между 6 и 8 лева, порция ватос струва 10, за калкан не говорим, защото не е по тийнейджърския джоб, затова спасението е в цацата. Порцията е 3 лева. Прилягащите й пържени картофки могат да се намерят по капанчетата и за по 2‒2,50 лева.
Който оцелее буден в късните следобедни часове, се заглежда по понички (3 лева), палачинки (2,50 лева), сладолед във фунийка (1‒3 лева) или „топла, млечна царевица, кукуруза пажалуста” също за 2 лева. Вкусни, макар и калорични изкушения, без които трудно можем да си представим лятото.
Вечер картината става доста по‒различна, защото манджите изчезват, а на тяхно място се появяват пилешки и свински порции, които рядко са под 6‒7 лева. Но вечер тийновете предпочитат вместо да хапват, да мяткат текили по дискотеките, където входът варира от 5 до 10 лева, или да засмукват водка с разредители на плажа. Тая „течна” вечеря също не излиза евтино, но носи много повече настроение, отколкото някоя тлъста пържола.
Та, като стана дума за тлъсто, сумата за море със сигурност е такава, но пък човек веднъж почива, а и лятната ваканция е най‒якото време за размазванееее!
Моля, подкрепете ни.






Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads