Eвреите посрещат Рош Ашана
Преведено от иврит името на празника означава “главата на годината”. Смята се, че в този ден, наричан по-често “шестия ден от сътворението”, Бог довършил създаването на света и направил първия човек, Адам.
В юдеизма Новата година се празнува при настъпването на месеца тишрей в два последователни дни, които нямат постоянни дати в грегорианския календар. През тази година това са 29 и 30 септември. Тържествата обаче започват още след залез слънце на предния ден – 28 септември.
Според еврейските мъдреци всяка година на Рош Ашана Бог отново сътворява света. Това е време, в което хората застават пред съда на Всевишния. Всеки човек трябва да даде отчет за изминалата година, да се разкае за извършените лоши дела и по този начин да се върне към Бога. В молитвата за Новата година се казва: “Това е денят на началото на делата ти и на памет за първия ден”. По стара традиция евреите си пожелават “добра и сладка Нова година” и да бъдат вписани в “Книгата на живота”.
Преди Рош Ашана се прави голямо почистване на дома и всичко старо и ненужно се изхвърля. А в навечерието на празника се нарежда празнична трапеза. Задължително се хапват ябълки с мед, символ на добрата и сладка година, която си пожелават. На софрата се нареждат още рибешка глава, нар (за който се смята отколе, че съдържа 613 зърна – броя на заповедите в юдеизма), ястия с моркови, цвекло и други плодове и зеленчуци, чиито имена на иврит се асоциират с добри събития.
Моля, подкрепете ни.