Реклама / Ads
3| 2432 |20.11.2024 НОВИНИ

Експертът по разоръжаване Павел Подвиг: Какво научихме от новата ядрена доктрина на Русия? Как Западът може да отговори на действията на Кремъл?

.
Ще има ли ядрени удари?
На 19 ноември 2024 г. Владимир Путин подписа указ „За утвърждаване на Основите на държавната политика на Руската федерация в областта на ядреното възпиране“. Актуализираната доктрина предполага, че причината за ядрен удар може да бъде „агресия срещу Руската федерация и нейните съюзници от всяка неядрена държава с подкрепата на ядрена държава“. Редакторът на отдел „Анализи“ Пьотр Сапожников разговаря с ръководителя на проекта „Руско ядрено оръжие“ Павел Подвиг за това какви важни промени са се появили в документа, дали светът е по-близо до ядрен конфликт и каква е стратегията на Запада.
 

 

— Какви важни неща се появиха в окончателния вариант на документа?


— Най-съществената промяна е в параграф 18. Сега Русия си запазва правото да използва ядрено оръжие, ако срещу нея възникне агресия с конвенционални оръжия "критична заплаха за суверенитета или териториалната цялост". Преди това „самото съществуване на държавата“ трябваше да бъде изложено на риск. В известен смисъл всичко беше започнато заради тази точка.

 

 

— Можете ли да обясните малко смисъла на новата формулировка? Заплаха за териториалната цялост на Руската федерация ли е окупацията на част от Курска област от украинските въоръжени сили или масираните американски ракетни атаки по летища?


— Трябва да обърнем внимание на факта, че това трябва да е критична заплаха. Коя заплаха може да се счита за критична и коя не, никой не може да въведе толкова ясен критерий. Такива неща умишлено се оставят неясни - в такива документи има място за тълкуване. Както обикновено казвам, няма да отидете в съда с това, никой няма да провежда изслушвания преди ядрен удар.

И все пак има определен смисъл в тези формулировки. Например, как може да се възприеме теоретичната загуба на анексираните територии на Украйна? Русия, разбира се, може да обяви, че това е критична заплаха за териториалната цялост, но никой в ​​света не признава тези земи за част от Руската федерация. Би било трудно да се обжалва пред факта, че това е критична заплаха за суверенитета.


— Вярно ли е твърдението, че доктрината е документ, насочен към западните политици и западното общество и от него не може да се познае какво ще направи Владимир Путин?


- Да, трябва ясно да разберете, че тук няма автоматизация. В такива документи (и не само в руските) винаги пише, че си запазваме правото да използваме ядрено оръжие в дадена ситуация. Никой никога не твърди, че „ще кандидатстваме“ или „ще трябва да кандидатстваме“. Всичко е оставено на преценката на потребителя. Всъщност това е декларативен документ, насочен навън. Това е обяснение на всички възможни противници как Русия вижда ролята на ядрените оръжия в осигуряването на своята сигурност.

 

— Тогава може би няма смисъл да се вглеждаме в документа и да се опитваме да го дешифрираме? Какво ще стане, ако Кремъл просто замъгли формулировката, изнудвайки Запада, и решението за нанасяне на ядрен удар все още се взема от върховния главнокомандващ на страната?

 

— Мисля, че това не е така – важна е декларативната политика. Струва ми се, че е важно да се формулират няколко положения в общественото съзнание: например самият Кремъл заяви, че говорим конкретно за критичензаплаха. Нахлуването на украинските въоръжени сили на територията на Курска област не прилича много на това. И това все пак поставя някаква рамка за по-нататъшното развитие на ситуацията.

 

— Путин подписа своя указ малко след като Съединените щати разрешиха на американски ракети с голям обсег да поразяват цели в Русия. Дали това не е съвпадение ?

 

- Не знаем точно. Но знаем, че работата по формулирането на доктрината се води отдавна, някои от тях бяха обявени на заседание на Съвета за сигурност още през септември. Това не беше и не можеше да бъде пълна изненада. Подписването на документа съвпадна ли с последните събития? Не бих изключил тази възможност. Обявяването в определен момент, уклончивият отговор на Песков на директно зададен въпрос - всичко това създава допълнителна несигурност и принуждава опонентите на Путин да гадаят, да чертаят някакви най-неблагоприятни за тях сценарии.

 

 

— След решението на САЩ и подписването на нова доктрина от Путин нарастват ли рисковете от ядрен конфликт?

 

— Рисковете явно не намаляват. Но винаги ми е трудно да оценя тези ситуации от гледна точка на риск. Според мен по-добрият начин да се оцени това е: колко далеч сме от ситуацията, в която използването на ядрени оръжия може да стане физическа реалност? По моя преценка, ние все още не сме стигнали дотук – и сме на достатъчно разстояние от него. Но стъпките, които изброихте, доближават ли ни до ядрен конфликт? Като цяло да, защото това е един от етапите на такъв път - и ние го изминахме. Остават още няколко етапа, не знаем точно колко, но има известно количество в наличност.

 

— В предишен разговор вие смятахте , че Западът „няма да придава голямо значение“ на актуализирането на ядрената доктрина и няма да предприеме никакви преки действия. Промени ли се вашето мнение след избирането на Тръмп? Какви могат да бъдат преките действия?

 

— Може би реципрочна актуализация на американската доктрина?

 

И тяхната доктрина е още по-широка - има формулировката "САЩ ще разгледат възможността за използване на ядрени оръжия само при екстремни обстоятелства, за да защитят жизненоважните интереси на Съединените щати или техните съюзници и партньори". Не мисля, че трябва да очакваме някакви стъпки от Запада в това отношение. И никакви конкретни действия – изглежда, че вече е дадено разрешение за използване на ракети с голям обсег на територията на Руската федерация и май няма накъде да ескалира повече. Не мисля, че ще има директен отговор. Очаквам политиците, напротив, да кажат, че всичко това не е важно – и че това е поредната червена линия, която може да се премине.

 

- Какво знаем за решението на западните страни?

 

- Съединените щати позволиха на Украйна да изстреля ракети ATACMS с голям обсег на руска територия. Засега - само в района на Курск. Няма решения за ракетите SCALP и Storm Shadow
И тук бих призовал всички да бъдат по-внимателни, защото, както вече казах, стъпките към ядрен конфликт стават все по-малко. В същото време не бих очаквал, че използването на ядрени оръжия ще започне някъде веднага - мисля, че това няма да се случи. Но е напълно възможно да се очакват някои стъпки към ескалация от страна на Русия. Невъзможно е да се каже кои точно. Сега всички трябва да разберат, че ескалацията става все по-възможна и ескалация включително извън територията на Украйна.

 

— Призовавате всички да бъдат внимателни, както разбирам, включително и западните политици. Но какъв би бил идеалният сценарий на поведение в такава ситуация? Очевидно е, че Путин изнудва опонентите си – какво може да се направи, за да му се противодейства?


— Според мен има само една продуктивна стратегия на действие. Трябва да се направи всичко, за да стане немислима и невъзможна самата идея за използване на ядрени оръжия. Ако си представите, че възможността за използване на ядрено оръжие е изчезнала по принцип, възможностите за подпомагане на Украйна да разреши конфликта и да постигне справедлив мир стават много повече. Очевидно ядрените оръжия са фактор, който пречи на Запада в този смисъл. И е ясно, че е невъзможно да се премахне на физическо ниво. Но на политическо ниво има друг начин - да се събере коалиция от страни, които са против подобна стъпка, и да се привлекат всички възможни в нея. Всъщност почти всички страни вече изразиха мнението си, че заплахите за използване на ядрени оръжия са неприемливи, включително Китай и Индия . През 2022 г. беше направено изявление на Г-20 , в което изрично се посочва, че „използването или заплахата от използване на ядрени оръжия е неприемливо“.

 

Необходимо е да се създаде ситуация, при която е невъзможно дори да се мисли за използване на ядрено оръжие. И смятам, че това е трудна, но изпълнима задача - всъщност всички вече се изказаха в този дух.

 

— Смятате ли, че заплахата от пълна изолация гарантирано ще спре Путин?


- „Мисля, че това ще бъде много сериозен фактор.“ Пълната изолация е доста сериозно нещо според мен. Важна е и политическата част от процеса. Русия се опитва да се позиционира като авангард на някакво алтернативно на Запада движение и ако се окаже, че е в съвсем друга позиция, това също ще изиграе роля. Смятам, че всички трябва да положат усилия в това отношение – и трябва да работим с всички възможни страни. Няма друг изход. Ако Западът започне да заплашва с ядрените си оръжия в отговор, това няма да свърши добре.


- Изглежда, че сега, предвид последните новини, много хора изпитват безпокойство, свързано с възможна ескалация на конфликта. Разбирам, че не сте психолог, но може би бихте могли да посъветвате нещо в такава ситуация?


– Нямам съвет относно безпокойството. Но ми се струва, че човек не трябва да се поддава на настроението в духа на „ние сме малки хора, нищо не зависи от нас“. В известен смисъл това е така, но, от друга страна, нетолерантното отношение към ядрените оръжия, за което говорих, не идва от нищото и не се формира от само себе си. Сигурно имам повече възможности да популяризирам тази идея, а журналистите също имат своите възможности. Но тук нещо зависи и от хората - можете да започнете, като просто формирате подобно отношение у себе си: използването на ядрени оръжия е неприемливо. И тогава има много начини, ако искате да действате - от участие в антиядреното движение до публикуване на тази тема в социалните мрежи.

 

Медуза, превод ФрогНюз

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 2264 |20.11.2024 И 4-ият опит за избор на председател на НС се провали, депутатите ще умуват отново в петък . 0| 2258 |20.11.2024 Таксиметровите шофьори на протест, спряха движението на "Тракия" . 3| 2244 |20.11.2024 Папа Франциск: Трябва да останем близо до мъченическия украински народ! . 1| 2271 |20.11.2024 Вътрешните министри на България, Румъния и Австрия с декларация за приемането ни в Шенген

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads