Реклама / Ads
8| 2224 |03.02.2025 НОВИНИ

„На 10 февруари без нито една покупка": Косово готви нов бойкот на супермаркетите

.
Източник: личен архив
Призиви за бойкот на търговската мрежа в Косово се появиха в социалните мрежи. Групата „Бойкотирай супермаркетите“ във Facebook призова косовските граждани да не купуват нищо на 10 февруари.
 

„На 10 февруари няма да направим нито една покупка в супермаркетите и ако гласът ни не бъде чут, ще продължим с други действия“, се посочва в описанието на специално създадено събитие в социалната мрежа.

 

Бойкотът ще продължи 24 часа и е в знак на протест срещу високите цени, информират организаторите. Те призовават гражданите да се снабдяват с основните необходими продукти от т. нар. „зелени пазари“ и от местни фермери. Организаторите подчертават, че нямат връзка с нито една политическа сила, но са разтревожени от поскъпването и искат разумни цени.







В групата също така се появиха статистики, които онагледяват ръста на цените на продуктите в страната в сравнение с тези на пазара в някои европейски страни. Според една от публикациите, базиращи се на глобалната база данни за цените на живот Numbeo, литър мляко в Португалия струва 0,97 евро, в Германия – 1,14 евро, във Финландия – 1,16 евро, в Белгия – 1,17 евро, а в Косово – 1,35 евро.

 

Друга статистика сравнява цените на някои от основните продукти в Косово и Полша, където минималната заплата е съответно 500 евро и 1 725 евро.

 

Съпоставката на данните от Numbeo и полската държавна статистическа служба показва приблизително едни и същи цени в двете страни за вода, някои зеленчуци и напитки, като за килограм картофи, лук, ориз и банани цената в Косово е по-висока.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 5| 2941 |03.02.2025 ПП свали политическото си доверие от кметицата на пловдивския район „Северен“ . 3| 2152 |03.02.2025 Киселова: Изборните нарушения се дължат на прилагането на Изборния кодекс, не на самия текст . 2| 2155 |03.02.2025 Иван Анчев: Крайно време беше Европа да вземе съдбата си в свои ръце, да не разчита само на защитата на САЩ . 11| 2223 |03.02.2025 Вергил Христов: Изгоним ли пенсионерите, 20% от състава на МВР ще е незает

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads