Реклама / Ads
3| 3582 |13.10.2021 НОВИНИ

С 20 години отлагат затварянето на въглищните мини

.
Източник: БГНЕС
Затварянето на въглищните централи и мините в Маришкия басейн се отлага с 20 години, а съкратените енергетици ще бъдат преназначени в ново Държавно предприятие. За това се договориха лидерите на КНСБ и КТ ”Подкрепа” с премиера Стефан Янев. По-рано протест на миньори блокира за няколко часа центъра на столицата.
 

Повече от 6 000 миньори и енергетици се включиха в демонстрацията в центъра на София. В ранните следобедни часове служебният премиер Стефан Янев прие синдикалните лидери от КНСБ и КТ "Подкрепа". Те пък му оставиха папки с над 110 000 подписа в защита на въглищната енергетика.

 

Миньорите и енергетици пристигнаха по обяд с автобуси в София. Те тръгнаха на шествие от "Александър Невски" и стигнаха до Министерския съвет

 

Вицепремиерът Атанас Пеканов слезе при протестиращите и покани лидерите на двата синдиката за разговори с премиера Янев. Те пък му занесоха цяла количка с папки, събрали над 110 000 подписа в защита на въглищната енергетика и декларация с конкретни искания.

 

След близо едночасови разговори властта се съгласи да отложи затварянето на въглищните централи с 20 години. В Плана за възстановяване и устойчивост пък ще бъде включено създаването на Държавно предприятие за конверсия на въглищните региони.

 

"Периодът за извеждането на централи в бъдещето ще изисква сериозна рекултивация, подготовка на терените, която е свързана с много нови работни места. Едно такова държавно предприятие ще даде възможността работници и служители, чиито договори с енергийни и минни дружества са прекратени да преминават като работници и служители в това предприятие", каза Пеканов.

 

Предвижда се още от 1,7 млрд. лв от Фонда за справедлив преход да бъдат пренасочени към Маришкия басейн.

 

"Именно с тези средства ще могат да се открият нови работни места. За мен е важно да кажем устойчиви работни места, с достойни доходи", каза Пеканов.

 

А министърът на енергетиката Андрей Живков предупреди, че затварянето на централата без алтернатива заплашва енергийната ни сигурност.

 

"Комплексът "Марица-Изток" е от изключително значение за енергийната система на България и плавният преход трябва да се извърши много разумно и много внимателно, така че да не пострада енергийният баланс на страната.

 

Синдикатите останаха частично удовлетворени.

 

"Тръгвам си по-малко песимист, отколкото влязох в тази сграда", каза Димитър Манолов - президент на КТ "Подкрепа".

 

"Всичко това, което си го приказваме тук, то е нещо, което ще се каже от служебния кабинет и после всяко едно редовно правителство може спокойно да го реализира, и да го отрече, най-малкото парламентът трябва да го потвърди", смята Пламен Димитров, президент на КНСБ.

 

Синдикатите поискаха от правителството да договори с Брюксел замразяване цените на въглеродните мисии, за да може въглищните централи да продължат да работят до намирането на алтернативно решение.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 7| 3859 |13.10.2021 Десислава Микова: Миньорите бяха лъгани години наред . 11| 3998 |12.10.2021 Николай Събев, ПП: 30 години българската държава е игнорирала развитието на транспортния бранш . 9| 3108 |11.10.2021 БСП-София: След 71 години искат да преименуват детска градина ”Мара Петлякова” на ”Червената шапчица” . 27| 4792 |01.10.2021 Радев: Преди 5 години Борисов се скри под полата на Цачева, сега - под тогата на ректора

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads