31 г. обединена Германия и новият политически хоризонт днес
323 дни преди 3 октомври 1990 г. пада Берлинската стена. В този период политиците във ФРГ и ГДР провеждат тежки преговори и вземат важни решения. Всъщност обединението на Германия става след подписването на договора “Две плюс четири” в Москва. Под документа подпис полагат двете германски държави и четирите велики сили, победителки във Втората световна война - Великобритания, Съветския съюз, Съединените щати и Франция. С него те се отказват от всички свои права в Германия и откриват пътя за това обединение.
Формално към ФРГ се присъединява и Западен Берлен - град който се счита за един от особените субекти в международното право. Западен Берлин е заобиколен териториално Германска демократична република, но е политически, икономически и културно свързан с ФРГ.
Историческото обединение на Германия става възможно едва след падането на Берлинската стена на 9 ноември 1989 г., новите гранични условия между двете германски страни и политическите промени в ГДР, от чийто държавни структури не е останало почти нищо. Разпуснат е репресивният апарат, въведена в обръщение е германската марка.
Въпреки подписването на договора "Две плюс четири", обединяването на Германия и 31 г. съвместна история, днес по-ясно от всякога е, че между различните части на държавата в сърцето на Европа все още има ясни разделителни линии. Това се случва в контекста на състоялите се съвсем наскоро избори за Бундестаг, които очертаха различни тенденции.
Изборите бяха спечелени от социалдемократите, а партията на бившата канцлерка Ангела Меркел ХДС претърпя най-големия си провал в своята 76-годишна истороия. Демографската разбивка на вота показа, че в източната и западната част на Германия населението е гласувало много различно. Резултатите показаха, че Германия е дълбоко разделена 31 години след своето обединение.
На този фон преговорите за съставянето на управляваща коалиция продължават. Правителството несъмнено ще бъде коалиционно.
Моля, подкрепете ни.