50 000 лв. за срината репутация. Бивш военен министър осъди държавата. Кой плаща?

Делото е свързано с обвинението срещу него за длъжностно престъпление по казуса с ремонта на изтребителите МиГ, по което Ненчев беше напълно оправдан.
В решението си съдът посочва, че в резултат на процеса Ненчев е загубил обществена подкрепа и доверието на съпартийците си в БЗНС. Въпреки това, магистратите не приемат, че тези последици са били решаващи за политическата и професионалната му кариера, като отбелязват, че към момента той изпълнява функциите на временно управляващ посолството на България в Украйна.
СГС отчита, че интензитетът на нанесената морална вреда е значителен, предвид позицията на Ненчев като министър, носещ висока обществена отговорност. Въпреки иска му за 200 000 лева, съдът определи 50 000 лева като справедливо обезщетение за понесените неимуществени вреди.
Решението не е окончателно и подлежи на обжалване както от страна на Ненчев, така и от прокуратурата пред Софийския апелативен съд.
Делото за ремонта на изтребителиte е вторият процес срещу Ненчев. През 2018 г. той беше напълно оправдан и по друго обвинение — за допуснато престъпление по служба, свързано с договор за изработка на армейски униформи. То приключи в рамките на година и на три инстанции, като в крайна сметка дори прокуратурата се отказа от обвинението си пред Върховния касационен съд.
Кой плаща?
Случаят с Николай Ненчев не е изолиран. Това е поредно дело, при което бивш държавен служител осъжда прокуратурата за незаконно обвинение – с тежки репутационни и професионални последици, но и със сериозен финансов отпечатък за държавния бюджет. Или иначе казано – за данъкоплатците.
По Закона за отговорността на държавата (ЗОДОВ), обезщетенията при неправомерни действия на прокуратурата се изплащат от бюджета, но реална индивидуална отговорност на обвинителите, повдигнали неоснователни обвинения, на практика липсва. Така системата не обезкуражава злоупотреба с власт, а напротив – прехвърля цената ѝ върху обществото.
Случаите като този повдигат и по-големия въпрос – дали прокуратурата изпълнява ролята си на независим, отговорен и справедлив орган, или продължава да действа избирателно, с политическа целесъобразност. Докато обществото плаща цената, нуждата от реална съдебна реформа продължава да виси над системата като незавършен ремонт – без договор, без гаранции и със съмнителен надзор.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.





