Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
0| 2529 | НОВИНИ

85 години чества създателят на анимационното студио „Гибли“ Хаяо Миязаки

85 години чества създателят на анимационното студио „Гибли“ Хаяо Миязаки
На 5 януари легендарният японски аниматор Хаяо Миязаки навършва 85 години. Докато мнозина на неговата възраст отдавна се радват на спокойствие, „японският Дисни“ продължава да доказва, че въображението няма срок на годност.
 

Хаяо Миязаки е известен с това, че се е „пенсионирал“ поне седем пъти. Последният му голям триумф – „Момчето и чаплата“ (The Boy and the Heron), не само му донесе поредния „Оскар“, но и напомни на света защо неговият стил е неподражаем. Той не просто рисува филми. Той създава светове, в които природата, духовете и хората съжителстват в деликатен баланс.

 

Какво прави филмите на Миязаки толкова специални дори след пет десетилетия? Почитта към природата е водещ елемент в неговите анимации. От горите в „Принцеса Мононоке“ до морските вълни в „Поньо“, природата винаги е главен герой. Полетът се използва като метафора. Самолетите и летенето са негова страст (баща му е притежавал фабрика за части за изтребители). За Миязаки полетът е символ на свободата и човешкия дух. Той подчертава женската сила и създава ярки женски образи. Неговите героини не чакат принцове, те са смели, работливи и често спасяват света чрез емпатия, а не чрез насилие.

 

 

В епохата на изкуствения интелект и компютърната анимация, 85-годишният майстор остава верен на ръчно рисуваните кадри. Всеки детайл в неговите филми – от трептенето на листата до движението на парата над чаша чай – е пропит с живот и човешка емоция.

 

Днес Миязаки е повече от режисьор; той е пазител на детството и на способността ни да се удивляваме. Неговите истории ни учат, че дори в най-мрачните времена, доброто и чистотата могат да победят, ако имаме смелостта да погледнем отвъд видимото.

 

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Огнян Стефанов и Валентин Цоновски представиха документалната книга „Професия ченге“ 2| 4224 | Огнян Стефанов и Валентин Цоновски представиха документалната книга „Професия ченге“ Откриха над 120 корабокрушения край Гибралтар, разкриващи векове история 0| 2151 | Откриха над 120 корабокрушения край Гибралтар, разкриващи векове история Пентагонът показа видеа с НЛО. Журналист тръгна да търси извънземни – ето какво откри 1| 2213 | Пентагонът показа видеа с НЛО. Журналист тръгна да търси извънземни – ето какво откри Очаква се поевтиняване на горивата у нас, но ефектът ще се усети със закъснение 2| 2162 | Очаква се поевтиняване на горивата у нас, но ефектът ще се усети със закъснение

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads