Администрацията на Байдън наложи най-строгите и всеобхватни санкции спрямо руския петрол
Този ход има за цел да редуцира приходите на Русия от петрол за войната, която Москва започна спрямо Украйна през февруари 2022 г.
Мерките са "най-значимите санкции досега срещу руския енергиен сектор, най-големият източник на приходи за военната машина на Кремъл", посочи пред репортери високопоставен служител на Байдън.
Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на руските компании "Газпром нефт" и "Сургутнефтегаз", които проучват, добиват и продават петрол, както и на 183 кораба, които са превозвали руски петрол, много от които са от така наречения "сенчест флот" от остарели танкери, управлявани от незападни фирми. Санкциите също така включват мрежи, които търгуват с петрол.
Много от тези танкери са били използвани за превоз на петрол до Индия и Китай, тъй като таванът на цените от 60 долара за барел, наложен от страните от Г-7 през 2022 г., измести голяма част от търговията с руски петрол от Европа към Азия. Някои от танкерите са превозвали както руски, така и ирански петрол.
Ограничителни мерки се въвеждат и спрямо генералния директор на "Росатом" Алексей Лихачов, президентите на "Лукойл" Вагит Алекперов и "Газпром нефт" Александър Дюков, руско-сръбската петролна компания NIS, както и спрямо двама заместник-министрите на енергетиката - Роман Маршавин и Едуард Шереметцев.
Идеята на санкциите "е да засегне всеки един етап от руската петролна верига за производство и разпространение", отбеляза висшият служител на Байдън. Тези санкции би трябвало да струват на Русия милиарди долари на месец, ако се прилагат, допълни той.
Санкциите са насочени към производители на петрол, танкери, посредници, търговци и пристанища.
"Няма нито една стъпка във веригата за производство и дистрибуция, която да не е засегната и това ни дава по-голяма увереност, че укриването ще бъде още по-скъпо за Русия", аргументира се служителят.
Мерките позволяват период на тяхното отлагане до 12 март, за да могат санкционираните субекти да приключат трансакции, свързани с енергетиката. Все пак източници в търговията с руски петрол и от индийски рафинерии споделиха, че санкциите ще причинят сериозно прекъсване на износа на руски петрол към неговите основни купувачи Индия и Китай.
"Газпром нефт" заяви, че санкциите са неоправдани и нелегитимни и компанията ще продължи да работи.
Световните цени на петрола скочиха с близо 4% преди съобщението на Министерството на финансите, след като сред търговците в Азия и Европа беше разпространен документ, описващ предстоящите санкции.
Ходът от петък последва санкциите на САЩ през ноември срещу банки, включително "Газпромбанк", водещият проводник на Русия към световния енергиен бизнес, и по-рано през годината срещу десетки танкери, превозващи руски петрол.
Администрацията на Байдън е категорична, че санкциите от ноември са помогнали за изтласкването на руската рубла до най-слабото ѝ ниво от началото на инвазията в Украйна и са накарали руската централна банка да повиши лихвения си процент до рекордното ниво от над 20%.
"Очакваме, че прякото ни насочване към енергийния сектор ще засили този натиск върху руската икономика, който вече е повишил инфлацията до почти 10% и ще засили мрачните икономически перспективи за 2025 г. и след това", посочи втори служител на администрацията на Байдън.
Сътрудници на Байдън са информирали сътрудниците на Тръмп за санкциите. Но служител на Байдън подчерта, че "изцяло" зависи от Тръмп, който встъпва в длъжност на 20 януари, кога и при какви условия може да отмени всички санкции от ерата на Байдън.
Моля, подкрепете ни.