Реклама / Ads
2| 2163 |23.07.2025 НОВИНИ

Амнести Интернешънъл: Гладът е навсякъде в Газа, колегите ни умират от глад

.
Хуманитарната ситуация в Ивицата Газа остава критична, като вече се съобщава за случаи на гладна смърт сред служители на организации, оказващи помощ на терен. По данни на Амнести Интернешънъл, представители на местни партньорски структури умират от недохранване, докато се опитват да достигнат до нуждаещите се в условия на блокада, остър недостиг на храна и продължаващи военни действия. Международни организации предупреждават, че системата за подкрепа в анклава е на ръба на пълен колапс.
 

В официално съобщение от 23 юли Амнести Интернешънъл посочва, че гладът вече засяга не само цивилното население, но и самите хуманитарни работници, които се редят на опашки за храна под риск от стрелба. Някои от тях умират от недохранване, докато се опитват да спасят други. „Гладът е навсякъде в Газа“, заявяват от организацията.

 

109 хуманитарни и правозащитни организации настояват за незабавни действия: отваряне на всички сухопътни гранични пунктове, пълен достъп на ООН до хуманитарни доставки и край на обсадата. По данни на ООН, към 13 юли най-малко 875 палестинци са загинали, докато са търсили храна, включително на разпределителни пунктове и по маршрути за доставка. Над два милиона души са насилствено разселени, а последната заповед за евакуация от израелските сили от 20 юли ограничава движението на палестинците до под 12% от територията на Газа.

 

Лекари в района съобщават за рекордни нива на остро недохранване, най-вече сред деца и възрастни. Отпадъци се трупат, водата е замърсена, хиляди страдат от диария и дехидратация. Разпределенията в анклава достигат едва 28 камиона на ден, което е крайно недостатъчно за нуждите на населението.

 

Въпреки че хуманитарните агенции имат готовност и ресурси, достъпът до помощите е ограничен, включително и до тонове складирана храна и медикаменти, намиращи се дори на територията на Газа.

 

Амнести обвинява израелското правителство, че чрез административни и бюрократични ограничения възпрепятства хуманитарната мисия. Организацията подчертава, че подлагането на цивилни на глад като военна стратегия е военно престъпление.

 

Според Световната програма по прехраната, настоящите условия правят доставките и разпределянето на храна практически невъзможни. Представители на организации на място описват дълбоко психологическо страдание сред децата. Някои споделят, че предпочитат да „отидат в рая, защото поне там има храна“.

 

Амнести Интернешънъл и десетки други организации настояват правителствата по света да прекратят бездействието и да се договорят за незабавно и трайно прекратяване на огъня. Според тях „фрагментарните споразумения и символичните жестове“ не могат да заместят реални действия и нарушават моралните и юридическите задължения на държавите.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2161 |23.07.2025 Откритие веднъж на век: Останки от птерозаври, които разкриват древни тайни . 0| 2273 |23.07.2025 Ключови промени в програмата и формата на изпитите след 7. и 10. клас . 2| 2214 |23.07.2025 Протести в Украйна. Защо Зеленски ядоса младите хора? . 2| 2167 |23.07.2025 Зеленски: До две седмици ще има общ план за борба с корупцията

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads