Реклама / Ads
2| 2788 |28.11.2024 НОВИНИ

Анализаторът Пламен Димитров: Земетръсът на Тръмп с митата ще е по-голям от годишния размер на военната помощ от САЩ за Украйна

.
Очаква се земетръс с митата
Докато всички гадаят каква ще бъде позицията на Тръмп спрямо руско-украинската война, през тази седмица той взриви информационна бомба със заявката да въведе големи мита за вноса на стоки от Мексико и Канада – по 25%, както и да увеличи с още 10 процента митата за вноса на китайски стоки.
 

През миналата година САЩ са внесли от Мексико стоки за 476 милиарда долара, а от Канада – за $421 млрд. Като съберем тези две суми и ги умножим по 0,25, се получават 124 милиарда долара. Вносът от Китай в САЩ е $427 млрд., 10 процента върху тази сума са $43 млрд. Така че, сумарно земетръсът за световната търговия ще се измерва със 157 милиарда долара – това е няколко пъти повече от годишния размер на военната и финансова помощ от САЩ за Украйна. А много е вероятно Тръмп да удари с вносни мита и държавите от Европейския съюз. Най-логичният отговор на Канада, Мексико и Китай ще е реципрочен – и те ще въведат мита за вноса на стоки от САЩ.

 

Задаващата се буря в световната търговия може да засенчи другите политики на Тръмп, включително и позицията спрямо помощта за Украйна. Редовите американци едва ли ще се вълнуват от съдбата на тази далечна европейска държава на фона на това, което ги очаква заради въвеждането на вносни мита – увеличаване на средните разходи на едно домакинство със сума от между 1900 и 7600 долара годишно.

 

Тръмп си представя, че въвеждането на вносни мита ще върне редица индустриални производства в САЩ, но това не е точно така. Готовите продукти далеч не преобладават във вноса от Канада и Мексико. Така например, начело в списъка с мексиканския внос са автомобилните части, а от Канада идва главно суров петрол и петролни продукти. Това означава, че разходите на американските автомобилни производители или на нефтените рафинерии ще нараснат.

 

Международната търговия и митата вероятно ще заемат централно място във външнополитическият дневен ред на САЩ по време на втория мандат на Тръмп, а Украйна може да остане на втори план.

 

Пламен Димитров, Българско геополитическо дружество

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 1468 |28.11.2024 КЗК претърсва офисите на Асоциацията на застрахователите . 1| 1540 |28.11.2024 Фекални води и тесни тротоари: Софийски квартали излязоха на протест срещу ремонта на "Опълченска" . 0| 2020 |28.11.2024 Предлагат нов вид пенсия . 2| 2453 |28.11.2024 Пореден провал в избора на председател в НС: Разделение в ПП-ДБ и нови политически напрежения

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads