Реклама / Ads
6| 3950 |20.12.2021 НОВИНИ

Associated Press: Интерконекторът България-Гърция ще намали руския монопол

.
Кириакос Мицотакис и Кирил Петков
Интерконекторът между България и Гърция е важен за София защото това ще е първото “счупване” на руския монопол над българския газов пазар. София вече има договор с Азербайджан за 1 млрд. куб. м. газ, което е ⅓ от цялото количество, което се потребява в България.
 

Българският премиер Кирил Петков и гръцкият му колега Кириакос Мицотакис обсъдиха двустранните отношения между балканските държави и сътрудничеството в сектор “Енергетика”. И двамата се съгласиха, че има нужда от намаляване на влиянието на Русия на газовия пазар като се ускори завършването на ключовия интерконектор. 

 

Мицотакис е първият европейски лидер, който посещава страната от сформирането на новото коалиционно правителство след изборите на 14-ти ноември - третите в рамките на година. 

 

“Интерконекторът е от стратегическо значение както за България, така и за Гърция. И двете страни се споразумяхме, че той трябва да бъде завършен в максимално кратък срок”, посочи Мицотакис, цитиран от Associated Press и гръцки медии. 

 

Тема между двамата лидери е станало и членството на Република Северна Македония в Европейския съюз. По думите на гръцкия премиер Мицотакис Атина подкрепя официалното стартиране на преговорите за евроинтеграцията на РСМ и Албания колкото се може по-скоро. 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 850 |14.12.2025 Кървав атентат с много убити евреи на плаж в Сидни . 0| 1330 |14.12.2025 Сестри Стоеви с титла на турнир в Индия . 0| 1250 |14.12.2025 Нова година в италиански влак – за 11 280 евро . 1| 1326 |14.12.2025 От 15 декември тръгва първият държавен "Магазин за хората"

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads