Реклама / Ads
2| 2993 |15.04.2024 НОВИНИ

"България играе критична роля в Черно море. Сигурността не е грижа само на Украйна"

.
Снимката е илюстративна Източник: ЕПА/БГНЕС
Сигурността в Черно море обсъждат министри, дипломати и военни по време на втората конференция за сигурността в Черно море в рамките на Международната Кримска платформа в София.
 

Във форума участват делегации от 42 държави и осем международни организации, посочват от Министерството на външните работи.

 

Украйна е дълбоко благодарна на всички съюзници за подкрепата, заяви адмирал Игор Воронченко, главен инспектор в Министерството на отбраната на Украйна, предаде БТА.





Важно е да освободим Крим от окупацията и да я върнем на Украйна, каза адмиралът и добави, че е необходимо е да бъдат спрени атаките срещу украински граждани.

 

Министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба участва в откриването на Втората Черноморска конференция за сигурност на Международната Кримска платформа и се обърна към присъстващите с видеообръщение.


Министърът подчерта, че балтийско-черноморският фланг на НАТО ще служи като крепка защитна стена срещу руската агресия и терор и също така подчерта, че увеличаването на украинските способности за противовъздушна отбрана възможно най-скоро също ще укрепи регионалната и глобалната стабилност, тъй като защитава сигурността на съседите на Украйна и целия Черноморски регион:


„Тази война не може и не трябва да се нормализира. Украинската ПВО вече защитава не само украинското небе от руския въздушен терор. ПВО също така защитава съседните Молдова, Румъния и Полша от непосредствената заплаха от ракети и дронове, навлизащи в тяхното въздушно пространство, както и други черноморски и европейски страни от възможността руската агресия да се разпространи на тяхна територия.“

 

Тъкмо се завърнах от Украйна, беше много интересна и полезна визита, каза във видеообръщение Лауринас Кашчунас, министър на националната отбрана на Литва. Като нов министър, един от приоритетите ми е подкрепата за Украйна, добави той.

 

Подкрепата ни за Украйна ще продължи, докато е необходимо, каза Кашчунас и добави, че Европа не прави достатъчно за страната. Виждаме какво прави Русия на украинските граждани, инфраструктурата и стратегическите обекти. Всеки украински войник се бори също така и за нашата сигурност и трябва да разберем това, обясни министърът.

 

По думите му трябва да бъде открита нова енергия, за да подкрепяме Украйна. Нека направим всичко, което зависи от нас, призова той. Министърът посочи, че има планирана визита в Молдова.

 

България играе критична роля в сигурността на Черно море, каза графът на Минто от Министерството на отбраната на Великобритания. Сигурността на Черно море не е загриженост само на Украйна, посочи той и добави, че създаването на Противоминна военноморска група в Черно море (МСМ Black Sea) между България, Турция и Румъния ще направи корабоплаването по-безопасно.

 

Държавният секретар по отбранителната политика и международното сътрудничество от Министерството на националната отбрана на Румъния Симона Кожокару посочи, че минаха две години минаха от руската агресия срещу Украйна и Москва продължава да показва неуважение към международното право. Докато се състои днешната конференция се провежда многонационалното учение „Морски щит 24“ (Sea Shield 24), каза Кожокару. Повече от 2200 военнослужещи и 135 технически средства (27 морски и речни кораба, 17 самолета и 91 превозни средства и лодки) участват в учението. Общо 12 държави: България, Франция, Грузия, Гърция, Италия, Обединеното кралство, Република Молдова, Кралство Нидерландия, Полша, Португалия, Турция и Съединените американски щати участват в "Морски щит 24", отчете Кожокару.





Видеообръщение към участниците във днешния форум направи и Джудит Колинс, министър на отбраната на Нова Зеландия. Украйна се бори не само за своя суверенитет и териториална цялост, но и за международната сигурност и просперитет, каза тя. Повече от две години след руската инвазия в Украйна продължаваме да сме с украинските граждани, каза Колинс и добави "Слава на Украйна".

 

Турция е първата страна, определила като агресия руската инвазия в Украйна, каза Рефик Тезджан, заместник-директор по отбрана и сигурност от министерството на отбраната на Турция. Той посочи, че Украйна трябва да бъде подкрепяна по всякакъв начин.

 

Очакваме да продължим международните усилия Черно море да бъде по-сигурно, каза шведският министър на гражданската отбрана Карл-Оскар Болин, който се включи онлайн в конференцията. Шведското министерство на отбраната обяви в края на февруари, че страната ще отпусне нова военна помощ на Украйна, която е на стойност 7,1 милиарда шведски крони - 682 милиона долара. В пакета са включени както военно оборудване, така и пари за закупуване на оръжие.

 

Непредизвиканата руска агресия срещу Украйна вкара Европа в една от най-сложните кризи, свързани със сигурността, заяви във видеообръщение министърът на отбраната на Черна гора Драган Крапович. Тази агресия, която доведе до война в Европа след десетилетия на мир, трябва да спре. Украйна трябва да победи за тях и за всички нас. Трябва да продължим да подкрепяме Киев, докато е необходимо, каза Крапович.




Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 2995 |15.04.2024 Надежда Нейнски: Иран действа като Русия . 8| 3621 |15.04.2024 Борисов мисли да направи Фандъкова депутат. "ГЕРБ носи отговорност за министъра на отбраната Запрянов" . 10| 2949 |15.04.2024 Калин Стоянов вижда "тежка репутационна щета" в казуса "Живко Коцев" . 10| 3095 |15.04.2024 Асен Василев: Искат хората да си кажат "хубаво, построихте къща, но прозорецът е крив". А преди това бяхме на гола поляна

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads