Реклама / Ads
2| 2500 |07.11.2024 НОВИНИ

Бивш министър: Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим"

.
Богдан Богданов
Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим". Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов и обясни, че това е един от най-важните стратегически активи на страната в сферата на енергийната сигурност.
 

"От края на 1999 г., когато се приватизира "Нефтохим Бургас", последователно "Лукойл" придобива контрол върху ключови национални активи. ... "Лукойл" е един от основните участници на пазара на дребно на горива - с над 250 бензиностанции. Така през годините е създадена ситуация на господстващо положение на "Лукойл", при което компанията има контрол върху всички тези активи и не е нормално държавата да не знае какво се случва с всички тези активи. Още повече, че държавата има и представител, а Министерството на енергетиката през т.нар. златна акция има и контролен механизъм, през който стратегически решения за рафинерията - производствен капацитет, инвестиции в инфраструктура и екологични технологии, както и промяна на собствеността - държавата би имала блокираща квота през тази "златна акция. ... Друг механизъм е през Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), когато имаме такова съществено придобиване и голям пазарен дял в преработката на петрол и горива... КЗК също има възможност да блокира една такава сделка, Народното събрание също би могло", уточни бившият министър, но добави, че има своите притеснения, че "не можем изцяло да разчитаме на КЗК, а само на парламента.





Богданов съобщи, че ПП-ДБ обмислят в 51-вия парламент да се създаде временна комисия, която да установи всички факти и обстоятелства около изнесената информация за обсъждане на сделка с конкретни инвеститори:

 

"Въпреки излязлото опровержение, че не се обсъжда продажба, ние трябва ясно да знаем какви са условията, които българската държава ще заложи като задължителни на потенциален инвеститор".

По думите му смяната на собствеността на рафинерията е и възможност за диверсифициране на пазара на горива в България, за повече конкуренция и да се осигури достъп до стратегическа национална инфраструктура и на други участници, а не да има монополно положение.

 

"Службите за сигурност трябва да проверят собствениците и капиталите на фирмата, за да сме сигурни, че инвеститорът, който би поел контрол на този стратегически на държавата ни актив, ще бъде надежден. ... Това беше едно от изискванията, което ние заложихме в комуникацията ни с "Лукойл" по време на кабинета "Денков", когато се обсъждаха и дерогацията, и преминаването на производство на изцяло неруски петрол, възможните рискове - и технологични, и финансови", подчерта Богдан Богданов.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2501 |07.11.2024 Как победата на Тръмп ще повлияе върху изкуствения интелект? . 0| 2495 |07.11.2024 Европейският съюз с нов удар по лидерите на азиатската кибермафия . 0| 2487 |07.11.2024 Заради безводието в страната: Главчев разпореди на МОСВ спешни действия . 21| 6588 |07.11.2024 Д-р Любомир Канов за ФрогНюз: "Расист, изнасилвач, лъжец" - Тръмп беше успешно демонизиран, това заблуди социологията

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads