0| 2780 |19.06.2022 НОВИНИ

Боряна Калейн триумфира със злато на топка и лента на Европейското в Тел Авив

.
Боряна Калейн Източник: БГНЕС
Боряна Калейн спечели титлата на топка и бронзов медал на финала на обръч на Европейското първенство по художествена гимнастика в Тел Авив (Израел). Българката представи изключително силно съчетанието си с топка и с 35.350 точки взе златото.

Втора е София Рафаели от Италия с 34.250 точки, след като допусна грешка, а трета на топка се нареди Дария Варфоломеев (Германия) с 33.750 точки.

Стилияна Николова остана четвърта, въпреки че показа отлична топка и беше оценена първоначално с 33.300 точки. Треньорският щаб подаде контестация, която беше уважена и оценката повишена на 33.700 точки, с което тя изпревари германката Маргарита Колосов. Николова остана на 5 стотни от третото място.

На обръч Калейн изигра силно композицията си и получи оценка от 33.900 точки. От българския щаб веднага подадоха контестация, но тя беше отхвърлена от съдиите.

Втората българка Стилияна Николова допусна грешка и се нареди осма с 30.500 точки.

Европейска шампионка на уреда стана италианката София Рафаели с 36.000 точки, а втора е победителката в многобоя от вчера Дария Атаманов (Израел) с 34.900 точки.

Малко по-късно Калейн триумфира с втора титла от финалите на отделните уреди. След изключително силното изиграване на сложната и атрактивна композиция с лента, поставена на песента „Изл е Делю хайдутин“, българката стъпи безапелационно на първото място с оценка от 34.050 точки.

Състезателката на „Левски Триадица“ със силната си игра остави зад себе си представителките на домакините Даря Атаманов и Ася Ади Катц, който получиха съответно 33.700 точки и 32.600 точки.

За съжаление, в крайна сметка Стилияна Николова си тръгва без отличие от европейското първенство, след като завърши четвърта във финала с лента. Оценката от 32.400 точки не й стигна да се окичи с бронза, след като подадената от нашия щаб контестация не беше уважена.

Така Боряна Калейн завършва европейското първенство с 5 медала - 3 златни  (в отборната надпревара и финалите на топка и лента), със сребро в многобоя и бронз във финала с обръч.

Равносметката за България до момента е 4 златни отличия, 2 сребърни медала  и 3 бронзови.