Броят на бездетните жени в Европа расте
Явлението е най-осезаемо в Испания, Гърция и Италия, където над 25% от жените, родени през 70-те години на миналия век вероятно ще останат без деца. В страните от Северна и Западна Европа процентите са съответно – 15% и 18%, съобщи БТА.
„Ефикасните контрацептивни средства, все по-късното раждане, по-голямата нестабилност на връзките, поставянето на работата на първо място при все по-голямата нестабилност на работните места и икономическата несигурност допринасят за това”, твърди изследването.
Учени от Националния институт за демографски изследвания във Франция сравниха честотата на безплодие сред европейките, родени от 1900 до 1972 г. Оказва се, че всяка четвърта жена от родените в първото десетилетие на миналия век не е имала деца. Първата световна война, в която загиват много млади мъже и икономическата криза от 1920 г., довела до емиграция от бедните към по-богатите държави, обясняват това явление.
Икономическият растеж и въвеждането на по-добри социални политики по-късно намаляват бездетието чувствително. Сред жените, родени през в началото на 40-те години на миналия век, само една от 10 остава бездетна. Именно затова до 1975 г. се забелязва т.нар. „бейби бум”. В Източна Европа този пик в ражданията продължава по-дълго заради липсата на контрацептивните средства, които е имало на запад.
От тогова обаче плодовитостта непрекъснато спада, като в момента достига до сравнително ниски нива, доближаващи се до тези от войната. Изследването показва още, че нивото на раждаемост в България, Чехия и Русия е значително по-високо в сравнение с това на други страни от Централна и Източна Европа в годините след падането на комунистическия режим 1989 – 1990 г.
Моля, подкрепете ни.