10|
4929
|21.05.2011
НОВИНИ
ДАНС разследва театрите и оперите
Разследващите органи ще проверяват културните институции заради съмнения за фиктивни зрители и източване на бюджета. Културният министър Вежди Рашидов повика ДАНС и прокуратурата на помощ на театралната реформа. Той се усъмнил, че някои театри и опери мамят с продадените билети, за да източат неправомерно държавната субсидия. Министърът е изчислил, че хитростите струват на бюджета няколко милиона
"Това е углавно престъпление и се дава на ДАНС и прокуратурата", обяви министърът пред БНТ. Той обясни, че десетина театъра и други културни институти са отчели съмнителен ръст за първото тримесечие, но не посочи имена. От министерството му обаче дадоха реални примери, за да онагледят проблема. В един от музикалните институти например за първите три месеца на 2011 г. са продадени 2406 билета - забележителен скок от 1055% в сравнение със скромните 228 зрители за същия период на м.г.
Хората на Рашидов се съмняват, че билетите масово се продават на ниски цени или пък директно се предлагат откупки на цели редове и зали, за да се събере максимално голяма субсидия. От тази година субсидията върви след зрителя, т.е. зависи от посещаемостта. За оперите държавата превежда по 70 лв. на всеки продаден билет, за оркестрите и филхармониите - 50 лв., за театрите - 12.50. Вместо да възнагради добрите и да накаже лошите, новият начин на финансиране на театри и опери принуди директорите им да минат от другата страна на закона.
На някои места в схемата са въвлечени и общините. Така например един от музикалните институти е успял да убеди кметството да купи билети за 120 000 лв., като при средна цена от 5 лв. на билета това се равнява на 24 000 зрители. Дори след това нито един общинар да не дойде и залата да остане празна, държавата е длъжна да преведе субсидия за тези зрители - 1.6 млн. лв. при стандарт от 70 лв. на зрител.
"На прост език - явно те не го разбират, това се казва източване на държавата. Не е честно с фиктивни билети върху всеки измислен от 7 лв. билет за театър 12.50 да крадем", коментира пред БНТ Вежди Рашидов. "Аз нямам желание да наказвам, но ще бъда категоричен - няма да позволя добре работещите театри, свестните театри други да ги бламират. Но ако артистите пожелаят да върна реформата и по 500 лв. заплати да взимат, ще я върна", огорчи се министърът.
Не стана ясно защо Рашидов първо не се е обърнал към данъчните, които вече са изкушени от културните прояви, макар и в друг жанр. Миналата година НАП превърна в данъчно събитие концерта на "Ей Си Ди Си" в София, като прати инспектори с касови апарати да придружават шефа си меломан на стадиона.
КРИЗА
30 музея и 14 кина са закрити за една година у нас, сочат данните за културата през 2010 г. на националната статистика. Въпреки това обаче зрителите в киното и театралните салони се увеличават. Най-тревожно е положението с музеите - през 2010 г. те намаляват с 30 и вече са 201. Топят се и посетителите им, макар че броят на посещенията продължава да е внушителен - 4 253 000, като чужденците се увеличават. Интересен факт е, че въпреки по-малкото посетители и приходите персоналът в музеите се увеличава с 68 души до 2500.
Оптимистични са данните за театралния живот в страната. Въпреки кризата през 2010 г. се увеличават и посетителите, и представленията. 1 677 000 българи са ходили на театър. 73-те театъра в страната са организирали 11 449 представления. Естрадните концерти (поп, рок, фолк и др.) са 147 със 192 500 посетители. Библиотеките продължават да губят мястото си в културния живот - читателите са 220 хил., с 5.6% по-малко спрямо 2009 г., а посетителите са намалели с 26 хил. Статистиката регистрира очевидния бум на родното кинопроизводство - заснети са 144 филма, с 34 повече спрямо 2009 г. (Сега)
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads