"Дебългаризация в Северна Македония няма как да има, защото има гени на паметта", посочи проф. Ангел Димитров

Това каза в интервю за БНР проф. Ангел Димитров - историк и дипломат, бивш посланик в Скопие. Преди дни той представи книгата си "България и Република Северна Македония - Среща между историята и политиката".
По думите му, национализмът, който присъства в доктрината на македонизма, предопределя трайния пласт на национализма в днешната млада държава РСМ. Запитан как оцелява и до днес доктрината на македонизма, историкът изтъкна, че има логика, макар тя да е уязвима при сериозен анализ.
"Самото бягство, този страх от самото споменаване на името на България – премиерът Мицкоски говори за "източен съсед", това е тип отношение. Истината е, че този страх е саморазобличаващ. Дебългаризация няма как да има, защото има гени на паметта."
През 21. век и особено след подписването на Договора за приятелство и добросъседство хората с българско самосъзнание бяха окуражени да създават свои сдружения за постигане на правата им. Точно тук е големият уплах на дебългаризаторите, коментира проф. Димитров.
"Катарзис трябва да настъпи в сферата на науката, а оттам и в политиката и обществените нагласи. Това е неизбежно. Северна Македония е пред сериозна дилема – дали да следва конфронтационната традиция, заложена в нейното минало, която я превръща в нестабилна част на Източна Европа и обект на външни интереси, или да се освободи от това историческо бреме, обвързващо я с проваленото минало", заяви проф. Ангел Димитров.
"С признаването на младата република България показа, че се освобождава от диктата на инерцията във външната политика от комунистическия период", смята той.
Моля, подкрепете ни.





