0|
5952
|27.07.2007
НОВИНИ
Депутатите узакониха изборния туризъм и излязоха във ваканция
На последното си пленарно заседание преди лятната ваканция депутатите гласуваха три пъти по коренно различен начин текстове, които въвеждат принципа за уседналост в Закона за местните избори. В крайна сметка те узакониха изборния туризъм и вноса на гласове от Турция.
Родните депутати се разделят за 45-дневна ваканция до 12 септември скарани и сърдити. Повод за това са промените в Закона за местните избори, които народните представители приеха вчера и днес.
Почти целият ден вчера мина в скандали, прегласувания, почивки, поименни проверки на кворума, събиране на картите на отсъстващите и криене на карти без стопанин от разноцветни избрани. Препъни камъкът се оказаха принципът за уседналост, вида на бюлетините и преференцията. До полунощ вчера правната комисия е заседавала, за да прецизира всички спорни текстове и днес гласуването им в пленарна зала да мине безпроблемно. Още повече, че социалистите трябваше да пътуват за Казанлък, където за 15 ч. беше обявено заседание на ВС на БСП. Това обаче не се случи. И петъчният ден премина в спорове, почивки, прегласувания, процедурни „уловки”, броене на кворума, прибиране на „безпризорни” депутатски карти. Накарая пленарното заседание беше удължено, а депутатите от БСП очевидно се примириха, че ще разискват до посред нощите върху предизборната платформа на партията за местните избори и коалиционната формула за участието на левицата в изборите през есента.
Първоначално бяха гласувани на второ четене текстове в закона, от които става ясно, че изселниците в Турция няма да могат да гласуват на местните избори. Парламентът прие предложението на НДСВ право на глас наесен да имат онези български граждани, които 10 месеца преди датата на вота са имали постоянен и настоящ адрес на територията на съответната община, включително ако двата адреса са в различни общини. И тъй като изселниците в Турция нямат настоящ адрес в България, те нямаше да могат да пускат бюлетини. С един глас жълтите и опозицията надделяха над БСП и ДПС при приемането на това предложение – 113 депутати бяха „за”, 104 „против”, а 8 се въздържаха. От ДПС , разбира се, реагираха незабавно. Зам.-председателят на парламентарната група Лютви Местан обяви, че е против организираното неспазване на конституцията от разнородни политически формации. От парламентарната трибуна той запита какво може да обедини либералите от НДСВ и националистите от “Атака”. “Обединява ви само едно – латентният национализъм, който в този случай екзалтира и се прояви, затова се поздравявате! Срам и позор! Радвам се, че не съм част от тази ви радост, защото това е пирова победа над демокрацията”, обърна се Местан към залата, откъдето се чуваха възгласи и смях. Ремзи Осман пък каза, че с този текст ограничават и самия него да гласува наесен.
Принципът за уседналост имаше за цел да ограничи не само „вноса на гласове” от Турция, но и сезонните работници, които не живеят дългосрочно в дадено населено място и не би трябвало да участват в избора на местните му органи на власт.
След поредното объркване и поредната почивка спорният текст беше прегласуван за трети път и пак само с един глас този път отхвърлен – 95 на 94 и 1 „въздържал се”. Този факт и погазването на парламентарния правилник вбесиха опозицията, която напусна пленарната зала. "Българският парламент се превърна във фарс - втори ден. Днешният ден беше върхът на фарса", заяви Екатерина Михайлова от ДСБ. Тя се учуди как може гласуването на един и същи текст да се обърне на 180 градуса в рамките на минути. Според нея изборният закон в този му вид щял да отврати избирателите и дори хора, "които са имали намерение да гласуват на тези избори", сега нямало да отидат до урните. Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов пък обвини БСП, че са направили отново възможно идването на автобуси от Анадола. Водачът на на "Атака" Волен Сидеров посочи, че днешният ден е позор за БСП. Той дори заподозря, че през почивката са купени гласове от НДСВ. От ОДС нарекоха социалистите „марионетки”. Поради сътвореното „тройно коалиционно недоразумение” се чуха призиви за извънредно заседание на Народното събрание за поправяне на гафа, за налагане на вето от президента, за сезиране на Конституционния съд, а най-мекото изказване беше надеждата, че ЦИК ще тълкува текстовете в полза на българските граждани.
На практика социалистите отново (за пореден път) се поддадоха на натиска от страна на ДПС и с общите гласове и усилия на двете парламентарни групи обезсмислиха принципа за уседналост за местния вот. Така те узакониха „изборния туризъм”.
Народните представители решиха още, че на местните избори ще гласуваме с три интегрални бюлетини – за кметове, за общински съветници и за районни кметове (в София, Пловдив и Варна), които ще се слагат в един общ плик. Отхвърлена бе възможността за преференциално гласуване и пренареждане на листите за общински съветници. Всъщност, на бюлетината ще се изписва само номерът на съответната партия или коалиция, а списъците с кандидатите й ще стоят разлепени пред изборните секции, обясниха депутати.
Така, раздразнени и разсеяни поради предстоящия отдих по курорти и в чужбина, народните избраници родиха поредния недомислен закон на последното си заседание от тази сесия. До септември те ще събират сили и ще се готвят за ожесточена битка за местната власт наесен, която ще трябва да проведат по гласуваните от самите тях дефектни правила. frognews.bg
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads