1| 4342 |21.01.2024 НОВИНИ

Джокович е четвъртфиналист в Australian Open

.
Източник: личен архив
Новак Джокович се класира безпроблемно на четвъртфиналите в Australian Open след категорична победа над 20-тия поставен Адриан Манарино - 6:0, 6:0, 6:3. Срещата между двамата продължи само час и 44 минути.

Това беше един от редките мачове, които Джокович трябваше да играе в дневната сесия, но ситуацията по никакъв начин не му се отрази.

Сърбинът можеше да постигне нещо невиждано в Мелбърн - да спечели и трите сета без да загуби гейм. Подобно нещо не се е случвало в турнири от Големия шлем от 1993 г.

С победата си Джокович се класира на своя 58-ми четвъртфинал в турнирите от Шлема и изравнява по този показател Роджър Федерер. Сърбинът е рекордьор по участие на полуфинали (47), финали (36) и титли (24).

"Честно казано исках да загубя този гейм, защото напрежението на корта се увеличаваше", пошегува се Джокович за случка в третия сет, когато публиката аплодира бурно Манарино, след като той успя да вземе първи гейм в мача.

Сърбинът заяви, че се намира в добро състояние.

"Последните няколко дни бяха добри за мен. Здравословно се чувствам добре, нямам проблеми и вървя в правилната посока", добави Джокович.

Той реализира 17 аса, спечели 81 процента от разиграванията на първи сервис и записа 31 уинъра в двубоя.

В следващия кръг Джокович ще срещне американеца Тейлър Фриц, който елиминира в четири сета Стефанос Циципас - 7:6 (3), 5:7, 6:3, 6:3 за малко над три часа. Фриц постигна първи успех над тенисист от Топ 10 и си гарантира изкачване в световната ранглиста.

Дотук Джокович е играл осем пъти с американеца и го е побеждавал във всеки един мач.

В турнира при дамите Арина Сабаленка продължава напред след успех с 6:3, 6:2 над американката Аманда Анисимова. Представителката на Беларус е най-високо поставената тенисистка, която става в турнира, след като ден по-рано №1 в света Ига Швьонтек отпадна.

Към четвъртфиналите продължи и шампионката от US Open Коко Гоф. Тя победи Магдалена Фреч от Полша с 6:1, 6:2.