Добивът на слънчева енергия в ЕС се бави заради парите за отбрана

Добивът на слънчева енергия в Европейския съюз върви към първото си годишно забавяне от повече от десетилетие, защото някои правителства намаляват субсидиите за покривни слънчеви панели, коментира Ройтерс.
Това е резултат от промяната на политическите приоритети в Европа. Някои страни намалиха зелените мерки или подкрепата за чиста енергия от бюджетите си и пренасочиха разходи за отбрана и местни индустрии.
ЕС е на път да инсталира 64,2 гигавата нови мощности за слънчева енергия през 2025 г. – спад с 1,4% спрямо 65,1 гигавата, инсталирани миналата година.
„Има един вид парализа. Все още има интерес, но хората не вземат решения“, казва Петер Кнут, управляващ директор на германската компания за фотоволтаични системи enerix, цитиран от агенцията.
Ранните покупки през 2022 и 2023 г., плюс покачващите се лихвени проценти и икономическата несигурност, са допринесли за спада в търсенето, а не за спада в цените на електроенергията, добавя Кнут.
Спадът на годишна база би отбелязал първото забавяне на растежа на европейския пазар на слънчева енергия от 2015 г. насам. Това забавя доскоро бързия напредък в прехода на Европа към чиста енергия. Ръстът на капацитета на слънчевата енергия скочи с 51% през 2023 г., а миналата година вече се беше забавил до 3%. Миналия месец слънчевата енергия генерира 22% от общата електроенергия в ЕС.
Основната причина за забавянето са намалялото инсталиране на слънчеви панели на покриви на жилищни сгради – сектор, който се очаква да отговаря на 15% от общия нов капацитет тази година.
Германия и Франция са сред страните, които намаляват плащанията си по преференциални тарифи за слънчева енергия на покриви. Нидерландия също намалява подкрепата за домакинствата, които изнасят излишната си слънчева енергия към мрежата.
Германското министерство на икономиката отказа да коментира резултатите от отделните проучвания, но заяви, че следи енергийния преход на страната с фокус върху опазването на климата, енергийната сигурност и достъпността.
На въпрос как правителството може да помогне на пазара, Кнут отговаря: „Най-добре е да мълчим. Честно казано. Безкрайният дебат за възобновяемата енергия е контрапродуктивен.“
Моля, подкрепете ни.





