„ Дружба” остава без езеро заради метрото?
Той обясни пред „Монитор”, че в края на юни двете помпи на „Станилов” трябва да спрат засмукването на водата, а в средата на юли и тази на „Трейс”. „Въпреки обилните валежи през последния месец нивото на езерото се повиши само с 15-20 см. Затова съм поискал допълнителна експертиза от Минно-геоложкия университет, но не за причините за намаляването на обема му, а за това как може да се запълни”, каза пък кметът на район „Искър” Ивайло Цеков. Той е притеснен, че нивото се повишава бавно, а под моста, който разделя двете части на езерото, все още има островче. Такива има и в южната част на водоема.
За да се увеличи водният обем и да се успокоят живеещите в квартала, които смятат, че езерото ще изчезне напълно, беше възложено „Софийска вода” да го запълни с 30 000 кубика промишлена вода от езерото в Панчарево, която не е допълнително пречиствана и обработвана. Тогава от „Метрополитен” и „Софийска вода” бяха категорични, че промишлената вода, с която е пълнено езерото в „Дружба 1”, ще се плати от строителя на метрото във въпросния участък. За да се измерва точното й количество, бил монтиран водомер.
Има два варианта езерото да бъде спасено, ако занапред няма достатъчно валежи за възстановяване на нивото. Първият предвижда при строежа на метрото подпочвени резервоари да се насочат към водоема. Вторият е да се монтират помпи и сондажи, но това ще е изключително скъпо, защото езерото е голямо.
Моля, подкрепете ни.