Експерт: Цените на имотите растат заради дисбалансите в икономиката
По думите му, причините за ножицата в цената на имотите са дисбалансите в икономиката, които за три десетилетия политиците не са успели да тушират.
"Този пазар е пряко свързан с макроикономическите фактори. Той е огледало на това, което се случва в нашата икономика."
Ръстът се дължи на съвсем реални фактори, обясни експертът и посочи ниските лихвени проценти по жилищните кредити, както и обема на сделките – в София ръстът за 2024 г. е 10%, във Варна – 6 на сто, а в Бургас – 21%. Ръстът на брутното възнаграждение и вътрешната миграция също са сред факторите за продължаващото нарастване на цените на имотите.
Слабото предлагане на фона на значително търсене и предпазливост на инвеститорите, които са консервативни в очакванията си, са други движещи фактори, които държат цените високи, стана ясно от думите на Ганев.
На този фон тенденцията да се закупуват имоти в по-малки населени места не е отмряла, подчерта той.
Като нова тенденция, която трябва да се следи, Добромир Ганев открои съотношението между ръста на цените на имотите и покачването на брутното трудово възнаграждение и изтъкна, че за първи път се регистрира отрицателно съотношение – в София например при 18% ръст на цените на жилищата има 8% ръст на възнагражденията.
Българите са доста консервативни относно инвестирането в други инструменти, освен в недвижима собственост, напомни Ганев.
По показател брой собственици на глава от населението обаче страната ни е изпреварена от Словения, Хърватска и Румъния.
Моля, подкрепете ни.